5 راه برای ایجاد یک محیط کار مثبت

۵ راه برای ایجاد یک محیط کار مثبت

محیط کار به طور قابل توجهی بر نگرش کارکنان نسبت به شغل و همکاران، عملکرد، شادی، انگیزه و سطح مشارکت آنها تأثیر می‌گذارد. اگر فرهنگ کاری شما مثبت باشد، سازنده خواهید ماند.

محیط کار یا فرهنگ محل کار نیرویی است که همیشه ما را احاطه کرده و عملکرد ما را هدایت می‌کند. فرهنگ محیط کار مثبت و جذاب کار تیمی را بهبود می‌بخشد، روحیه کارکنان را افزایش می‌دهد، بهره‌وری و کارایی را افزایش می‌دهد و حفظ کارکنان را افزایش می‌دهد.

محیط یک سازمان به محیط کار سالمی اطلاق می‌شود که زیربنای ارزش‌ها، نگرش‌ها، سیستم‌های رفتاری و اهدافی است که شالوده آن را می‌سازد. این یک نیروی نامرئی و در عین حال قدرتمند است که فرآیند فکر، تصمیمات، اقدامات و عملکرد کارکنان را هدایت می‌کند.

محیط یک سازمان به محیط کار سالمی اطلاق می‌شود که زیربنای ارزش‌ها، نگرش‌ها، سیستم‌های رفتاری و اهدافی است که شالوده آن را می‌سازد. این یک نیروی نامرئی و در عین حال قدرتمند است که فرآیند فکر، تصمیمات، اقدامات و عملکرد کارکنان را هدایت می‌کند.

1 23

چرا محیط کار اهمیت دارد؟

ابتدا، بیایید به دلایل اهمیت فرهنگ محل کار نگاه کنیم؟ برای بسیاری از سازمان‌های مترقی، فرهنگ کاری آنها قوی‌ترین پیام آنها به عنوان یک برند است. محیط کار یک سازمان :

هویت داخلی و خارجی خود را تعریف می‌کند.

• می‌تواند تعامل کارکنان را بالا ببرد یا مانع شود.

• به اندازه کافی قدرتمند است که باعث جابجایی و غیبت کارکنان شود.

• می‌تواند به جذب بهترین استعدادها کمک کند.

• می‍تواند بهره‌وری و کارایی کارکنان را بهبود بخشد.

محیط ایمن و سالم به سازمان کمک می‌کند تا بهترین خود را حفظ کند.

2 21

اینها فقط شواهد بسیار اندکی هستند که نشان می‌دهد محیط کار چقدر می‌تواند حیاتی باشد. بنابراین، ایجاد یک محیط کاری مثبت باید برای هر سازمانی ضروری باشد. در زیر راه‌هایی برای ایجاد یک محیط کار مثبت، ایمن و سالم آورده شده است:

قدر افراد خود را بدانید و بشناسید

قدردانی و به رسمیت شناخته شدن در محل کار در مورد مشارکت کارکنان، انگیزه و بهره‌وری شگفت انگیز است.

از تلاش‌های تیم خود قدردانی کنید و این می‌تواند نگرش آنها را نسبت به وظایفشان کاملاً تغییر دهد. سازمان‌ها می توانند کارهای زیادی در مورد شناسایی و پاداش دادن به کارکنان ستاره خود انجام دهند:

اهدای جوایز کارمند ماه به طور منظم.

ایجاد کمیته پاداش و قدردانی

برای عملکرد بالا به غیر از افزایش منظم / سالانه، جوایزی ارائه دهید.

پاداش و شناخت موجود را دوباره بررسی کنید.

برنامه جوایز خود را بازی سازی کنید. نشان بدهید، امتیازهای قابل بازخرید برای کارت های هدیه و غیره را ارائه دهید.

به رسمیت شناختن عملکرد ملموس منجر به رقابت سالم میان کارکنان می‌شود و از رفتارهای غیرمولد، نارضایتی و رنجش جلوگیری می‌کند. هنگامی که اهداف به طور سازنده تقویت می‌شوند و دستاوردها تایید می‌شوند، کارکنان در محل کار احساس ارزشمندی می‌کنند که به نوبه خود باعث ایجاد  قضای مثبت در محیط کار می‌شود.

به رسمیت شناختن عملکرد ملموس منجر به رقابت سالم میان کارکنان می‌شود و از رفتارهای غیرمولد، نارضایتی و رنجش جلوگیری می‌کند.

هنگامی که اهداف به طور سازنده تقویت می‌شوند و دستاوردها تایید می‌شوند، کارکنان در محل کار احساس ارزشمندی می‌کنند که به نوبه خود باعث ایجاد  قضای مثبت در محل کار می‌شود.

3 21

تشویق همکاری و ارتباط

سازمان‌هایی که ارتباطات باز و همکاری تیمی را تشویق می‌کنند در ایجاد یک محیط کار مثبت موفق‌تر هستند. ارائه فرصتی به کارمندان برای بیان نظرات و نگرانی‌های خود؛ فراهم کردن بستری برای تعامل و تعامل اجتماعی به آنها کمک زیادی به القای حس مالکیت در بین کارمندان می‌کند.

سازمان‌هایی که ارتباطات باز و همکاری تیمی را تشویق می‌کنند در ایجاد یک محیط کار مثبت موفق‌تر هستند.

ارتباطات قوی به اعضای تیم فرصتی می‌دهد تا ارتباط و اعتماد را تقویت کنند. از طرف دیگر، ارتباطات ضعیف می‌تواند تقریباً تمام جنبه‌های یک کسب و کار، خدمات مشتری، مشارکت کارکنان، بهره‌وری و سودآوری را مختل کند. به منظور ایجاد یک محیط کاری مثبت، سالم و ایمن، بهبود نحوه ارتباط شما و کارکنانتان بسیار مهم است.

ارتباطات قوی به اعضای تیم فرصتی می‌دهد تا ارتباط و اعتماد را تقویت کنند. از طرف دیگر، ارتباطات ضعیف می‌تواند تقریباً تمام جنبه‌های یک کسب و کار، خدمات مشتری، مشارکت کارکنان، بهره‌وری و سودآوری را مختل کند.

9 1

متنوع و فراگیر باشید

تنوع در محیط کار برای مهارت بیشتر، فرهنگ کار سالم‌تر، رضایتمندی کارکنان و سوگیری کمتر ضروری است. بخش منابع انسانی شرکت‌هایی که نیروی کار متنوع‌تر و فراگیرتری را تشویق می‌کنند نیز نسبت به همتایان خود در صنعت بهتر عمل می‌کنند.

محیط کار مثبت و سالم محیطی است که در آن همه کارکنان بدون توجه به جنسیت، گرایش جنسی یا رنگ به طور یکسان مورد پذیرش، ارزش گذاری، حمایت، پرورش و پاداش قرار می گیرند.

محیط کار مثبت و سالم محیطی است که در آن همه کارکنان بدون توجه به جنسیت، گرایش جنسی یا رنگ به طور یکسان مورد پذیرش، ارزش گذاری، حمایت، پرورش و پاداش قرار می‌گیرند.

فرصت‌های رشد و توسعه را ارتقا دهید

توسعه افراد یکی از عوامل حیاتی است که به رفاه کارکنان و فرهنگ کار سازنده کمک می‌کند. تشویق کارمندان رشد و پیشرفت، حفظ و انگیزه کارکنان را نیز افزایش می‌دهد.

زمانی که کارفرمایان به طور مداوم هم زمان و هم پول را برای پیشرفت کارکنان خود سرمایه گذاری می‌کنند، کارمندان متوجه می‌شوند که شرکت نیز به پیشرفت شغلی آنها علاقه مند است و این تأثیر مثبتی بر نگرش کاری و سطح عملکرد آنها دارد.

ارائه کمک هزینه‌های آموزشی یا حمایت از برنامه های آموزش الکترونیکی یا صدور گواهینامه، برخی از راه‌های رایجی است که مدیران می‌توانند از طریق آنها به ایجاد و حفظ یک فرهنگ کاری همیشه در حال رشد و پویا کمک کنند.

توسعه افراد یکی از عوامل حیاتی است که به رفاه کارکنان و فرهنگ کار سازنده کمک می‌کند. تشویق کارمندان رشد و پیشرفت، حفظ و انگیزه کارکنان را نیز افزایش می‌دهد.

4 16

در محل کار لذت ببرید

ورود هر روزه و انجام کارهای روتین ممکن است دیر یا زود کمی کسل کننده شود. بنابراین، شرکت‌ها باید به دنبال راه‌هایی برای لذت بیشتر کار باشند. وقتی محل کار «سرگرمی» را به یک جنبه ذاتی کار تبدیل می‌کند، تیم‌های شادتری دارند. و یک کارمند شادتر موظف است عملکرد بهتری دارد.

تفریح ​​در محل کار اغلب با انگیزه و بهره‌وری بیشتر، استرس و خستگی کمتر و رضایت شغلی بهتر مرتبط است. علاوه بر این، انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده در محل کار به ایجاد اعتماد در میان کارمندان و افزایش کار گروهی کمک می‌کند.

میزبانی از فعالیت‌های تعامل کارکنان، بازی‌های تیم سازی، سالن‌های شهر، استراحت‌ها، خارج از محل و اجتماعات در محل، همه راه‌های عالی برای اجازه دادن به کارمندان برای دور هم جمع شدن و ایجاد روابط قوی هستند.

شرکت‌ها باید برای ایجاد یک محیط کاری سالم و ایمن و ایجاد یک فرهنگ جذاب که در آن مردم دوست دارند سر کار بیایند، تلاش کنند.

شرکت‌ها باید به دنبال راه‌هایی برای لذت بیشتر کار باشند. وقتی محل کار «سرگرمی» را به یک جنبه ذاتی کار تبدیل می‌کند، تیم‌های شادتری دارند. و یک کارمند شادتر عملکرد بهتری دارد.

5 10

نتیجه

فرهنگ محیط کار مثبت که روابط سالم و رفاقت را در بین کارکنان تقویت می‌کند برای موفقیت بسیار مهم است. برای مدیران ضروری است که حس غرور، وفاداری و مالکیت را در بین تیم خود القا کنند.

هنگامی که کارمندان به ارتباط با شرکت خود افتخار می‌کنند، خود را با چشم انداز شرکت هماهنگ می‌کنند و الهام گرفته می‌شوند تا سخت‌تر کار کنند، راه‌های بهتری برای حل مشکلات پیدا کنند و راه‌های سریع‌تری برای رسیدن به یک کار ابداع کنند.

فرهنگ مثبت در محیط کار سطوح کلی مشارکت کارکنان را در یک سازمان افزایش می‌دهد، در حالی که فرهنگ منفی نه تنها تعامل را مختل می‌کند بلکه بهره‌وری را نیز از بین می‌برد. فرهنگ محل کار شما می‌تواند کارمندان را به مدافع یا منتقد تبدیل کند!

فرهنگ محل کار شما می‌تواند کارمندان را به مدافع یا منتقد تبدیل کند!

مقالات مرتبط

چرا تیم سازی برای کسب و کارها مهم است؟

یک تیم منسجم یک دستورالعمل اثبات شده برای موفقیت در تجارت است. تیم شما متشکل از افرادی با شخصیت ها، کیفیت ها، سطح تجربه، تخصص و موارد دیگر است. با این حال، کار با هم برای دستیابی به یک هدف مشترک چیزی است که آنها را به یک تیم بزرگ تبدیل می کند. کار کردن به عنوان یک تیم نزدیک باعث می شود شانس بیشتری برای موفقیت و رسیدن به ارتفاعات عالی داشته باشند. با این حال، داشتن یک تیم متحد فقط اتفاق نمی افتد. شما باید آگاهانه برای ایجاد آن تلاش کنید و با تصمیمات و اقدامات خود در مورد آن آگاه باشید.

هفت روش برتر موثر در مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی در دهه‌های گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته و همچنان ادامه دارد. با این حال، بهترین شیوه‌های منابع انسانی اصلی همچنان پابرجا بوده و در طول سال‌ها به عنوان دستورالعملی برای متخصصان منابع انسانی عمل کرده است. اما آنها شامل چه چیزی هستند و چرا اینقدر مهم هستند؟ در این مقاله، به هفت روش برتر برای منابع انسانی خواهیم پرداخت. اینها برای مدیریت مؤثر منابع انسانی بسیار مهم هستند.

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

رازهای کار تیمی عالی

نکته کلیدی برای رهبران این است: اگرچه تیم‌ها با مجموعه‌ای از چالش‌های پیچیده‌تر روبه‌رو می‌شوند، تعداد نسبتا کمی از عوامل تأثیر بزرگی بر موفقیت آنها دارند. اگر مدیران بدانند این عوامل چیست و روی درست کردن آنها تمرکز کنند، می توانند به بازدهی بزرگی دست یابند.

چرا فهرست کارهای روزانه مفید است؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا باید فهرست کارهای روزانه یا همان «to-do list» برای خود ایجاد کنید، در حالی که اغلب آن را گم می کنید یا نادیده می گیرید؟ روانشناسان پاسخی دارند که به شما کمک می‌کند، با استفاده از فهرست کارها، عملکرد خود را بهبود دهید و سازنده و خلاق باشید.

چگونه بهترین کارمندان خود را بی انگیزه کنید

لارکین می‌گوید که در مطالعه لباس‌شویی، خود پاداش (کارت‌های هدیه) ممکن است به احتمال بیشتری برای بازی منجر شود. گاهی اوقات بهتر است پول را از معامله دور نگه دارید.

او می‌گوید: «مردم با این ذهنیت بازی به شدت به انگیزه‌های پولی پاسخ می‌دهند. وقتی با شرکت‌ها درباره برنامه‌های جوایز صحبت می‌کنم، متوجه می‌شوم که به آنها می‌گویم: «این ۵۰۰ دلار یا سفر به باهاما را نگذارید». به نظر کار خوبی است، اما ذهنیت روانی افراد را نیز تغییر می‌دهد.”

در عوض، لارکین می‌گوید که شرکت‌ها ممکن است تنها با دادن یک لوح تقدیر، ارسال ایمیل به کارکنان، یا دعوت به جلسه‌ای برای شناسایی برخی از کارگران به طور عمومی در مقابل خدمه، عملکرد بهتری داشته باشند.

“شما نمی توانید قیمتی برای آن قائل شوید. تشخیص اینکه شما کار خوبی انجام داده اید و اینکه دیگران در مورد آن می شنوند ارزش بیشتری از پول دارد.”

گفت‌وگو