مطالعات نشان می دهد که دادن پول بلاعوض به مردم برای سلامتی آنها مفید است

مطالعات نشان می‌دهد که دادن پول بلاعوض به مردم برای سلامتی آنها مفید است

ایده بزرگ

بر اساس بررسی علمی تعداد زیادی تحقیقات، وقتی افرادی که در کشورهایی مانند مالاوی، اندونزی و اکوادور در فقر زندگی می‌کنند، بدون نیاز به انجام کاری، پول نقد دریافت می‌کنند، سلامت بهتری خواهند داشت.

برای رسیدن به این یافته، تیم بین‌رشته‌ای متشکل از کارشناسان بهداشت عمومی، اقتصاددانان و اپیدمیولوژیست‌ها از کانادا، آلمان، نیوزلند و ایالات متحده داده‌های ۳۴ مطالعه را که شامل ۱۱۴۰۳۸۵ شرکت‌کننده در ۵۰۰۹۵ خانوار در سراسر آفریقا، آمریکا و آسیای جنوب شرقی بود، گردآوری کردند.

بررسی سیستماتیک و متاآنالیز آنها همچنین مشخص کرد که پرداخت‌های نقدی بدون قید و شرط در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​نه تنها فقر را کاهش می‌دهد، بلکه منجر به امنیت غذایی بیشتر، تغذیه بهتر و حضور مداوم در مدرسه می‌شود.

پرداخت‌های نقدی بدون قید و شرط در کشورهای با درآمد پایین و متوسط ​​نه تنها فقر را کاهش می‌دهد، بلکه منجر به امنیت غذایی بیشتر، تغذیه بهتر و حضور مداوم در مدرسه می‌شود.

بررسی‌های بعدی با افرادی که این پول را زودتر دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد که در مقایسه با افرادی که این پول را دریافت نکرده‌اند، در دو هفته تا سه ماه گذشته کمتر بیمار بوده‌اند. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که پرداخت‌های نقدی دریافت کرده‌اند، پول بیشتری را صرف مراقبت‌های بهداشتی کرده‌اند.

با افرادی که این پول را زودتر دریافت کرده‌اند نشان می‌دهد که در مقایسه با افرادی که این پول را دریافت نکرده‌اند، در دو هفته تا سه ماه گذشته کمتر بیمار بوده‌اند.

مطالعاتی که ما بررسی کردیم شامل ۲۴ برنامه پرداخت نقدی مختلف در ۱۳ کشور بود که توسط دولت‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی یا محققین اداره می‌شد. ارزش پولی که به افراد نیازمند داده می‌شود بسیار متفاوت بوده و از ۱.۳% تا ۸۱.۹% سرانه تولید ناخالص داخلی برابری می‌کند.

1 3

چرا این موضوع مهم است

دولت‌ها، سازمان‌های غیرانتفاعی و محققان در سراسر جهان به طور فزاینده‌ای در حال آزمایش یک رویکرد ساده برای کاهش فقر هستند: دادن پول به مردم برای خرج کردن برای هر آنچه که نیاز دارند.

بسیاری از این آزمایش‌های انتقال وجه نقد – که اغلب برنامه‌های درآمد پایه نامیده می‌شوند – افراد را ملزم کرده است که برای دریافت پول کاری انجام دهند، مانند اطمینان از حضور منظم فرزندانشان در مدرسه. گاهی اوقات این وضعیت شامل تکمیل یک کار خاص مرتبط با سلامتی است، مانند شرکت در یک کارگاه آموزش بهداشت یا رفتن به یک قرار ملاقات پزشکی مراقبت های پیشگیرانه.

بسیاری از این آزمایش‌های انتقال وجه نقد – که اغلب برنامه‌های درآمد پایه نامیده می‌شوند – افراد را ملزم کرده است که برای دریافت پول کاری انجام دهند، مانند اطمینان از حضور منظم فرزندانشان در مدرسه.

محققان در حال بحث در مورد اینکه آیا این شرایط کارایی این برنامه‌ها را بهبود می بخشد یا مانع می‌شود هستند.

سازمان غیرانتفاعی GiveDirectly و سایر حامیان معتقدند یکی از مزیت‌های رویکرد پرداخت پول بلاعوض این است که نیاز به نظارت بر انطباق را از بین می‌برد و هزینه‌های اداری را کاهش می‌دهد. پرداخت‌های نقدی بدون قید و شرط ممکن است به گیرندگان قدرت بیشتری بدهد زیرا آنها می‌توانند تصمیم بگیرند که چگونه از پول برای رفع برخی از نیازهای فوری خود استفاده کنند.

2 4

مشروط کردن پرداخت‌ها به افرادی که شرایط لازم را دارند ممکن است به طور ناخواسته به افراد نیازمندی که به دلیل موانع فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی نمی‌توانند شرایط را رعایت کنند، آسیب برساند. به عنوان مثال، نیاز به مراجعه به کلینیک برای “کسب” پرداخت نقدی به کسی که نتواند سفر را انجام دهد کمک نمی‌کند.

محققان هنوز اطلاعات کافی برای تعیین اینکه آیا این الگو در ایالات متحده و سایر کشورهای ثروتمندتر صادق است یا خیر ندارند.

مزایای سلامتی بلندمدت پرداخت های نقدی بدون قید و شرط نیز مشخص نیست.

در نهایت، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا ثابت شود آیا انگیزه این برنامه‌ها، مانند زمانی که به دنبال یک طوفان یا سایر بلایای بزرگ هستند، تفاوتی ایجاد می‌کند یا خیر.

قدم بعدی چیست ؟

تیم محققان قصد دارند بررسی کنند که آیا برنامه های پرداخت نقدی که نیاز به رعایت شرایط دارند منجر به سلامت بهتر نیز می‌شوند یا خیر. همچنین می‌خواهند بررسی قبلی‌ای را که درباره پرداخت‌هایی که به افرادی که بلایای انسانی را تجربه کرده‌اند انجام داده‌اند، به‌روزرسانی کنند تا ارزیابی‌هایی از تلاش‌های مشابه انجام‌شده در طول همه‌گیری کووید-۱۹ را شامل شود.

گفت‌وگو