از انقلاب تا تکامل: اخلاق تجاری در منابع انسانی

از انقلاب تا تکامل: اخلاق تجاری در منابع انسانی

در طول دهه ۱۹۶۰، اخلاق تجاری ناشی از افزایش آگاهی از موضوعاتی مانند مسائل زیست محیطی، مسئولیت شرکتی و جنبش‌های اجتماعی بود. اینها نقطه کانونی اصلی دهه از جمله حقوق مدنی  و فمینیسم بودند. از آن زمان، اخلاق تجاری فراتر از کدهای اخلاقی اولیه درست و نادرست به تلاشی برای تعریف آنچه شرکت‌ها باید به طور قانونی انجام دهند و در عین حال مزیت رقابتی خود را حفظ می‌کنند، تکامل یافته است.

هیچ راه درستی برای انجام کار اشتباه وجود ندارد. انتخاب‌های اخلاقی گاهی نیاز به فداکاری دارد. این ممکن است همیشه منجر به ایجاد احساسات مثبت برای تصمیم گیرنده نشود، اما همیشه باید منجر به احساسات مثبت برای کسانی شود که تحت تأثیر تصمیم گیرنده قرار می‌گیرند.

اخلاق تجاری چیست؟

در هسته اصلی آنها، اخلاق تجاری با تمرکز بر رفتار منصفانه و برابر، با هدف تضمین سطح اعتماد بین شرکت ها و مصرف کنندگان آنها است. نمونه هایی از اخلاق تجاری در عمل به موضوعات کلیدی مانند موارد زیر می پردازد:

صداقت

داشتن مجموعه‌ای از ارزش‌ها که در نحوه عملکرد شرکت نقش اساسی دارند. این می‌تواند به شفافیت نیز مربوط باشد: نمایش واضح اطلاعات واقعی در تمامیت آن.

شفقت

اطمینان از اینکه با مردم منصفانه با همدلی و احترام رفتار می‌شود.

قابل اعتماد بودن

اطمینان از تحقق وعده‌های داده شده به مشتریان، کارمندان و شرکای تجاری به طور یکسان، تضمین اعتبار شرکت به عنوان قابل اعتماد.

مسئولیت پذیری

پذیرش اشتباهات، عذرخواهی واقعی و برداشتن گام‌های عملی برای اصلاح یا جبران خطا (این می‌تواند به مواردی مانند مسئولیت اجتماعی شرکت نیز مربوط باشد).

1 11

ارتباط آنها با منابع انسانی چگونه است؟

با توجه به اینکه مدیریت منابع انسانی (HRM) در درجه اول با مسائل مربوط به کارکنان در یک سازمان سر و کار دارد، پیوندهای زیادی بین این حرفه و عمل به اخلاق تجاری وجود دارد. مسائل سازمانی پیرامون اخلاق تجاری در منابع انسانی می‌تواند به موارد زیر مرتبط باشد:

برابری و مسئولیت در محل کار، شامل مسائلی مانند ناتوانی، نژاد و جنسیت. این ممکن است شامل فراهم کردن امکانات رفاهی برای یک فرد دارای “ناتوانی نامرئی” (مانند اوتیسم)، یا پرداخت عادلانه و رفتار با کارگران اقلیت‌های قومی باشد.

مسائل مربوط به استخدام، مربوط به موضوعاتی مانند جعل اسناد و خویشاوندی (نفوذ به روابط قبلی با شرکت، مانند اعضای خانواده، نسبت به سایر کارمندان بالقوه).

طرح های نقدی و جبرانی مربوط به عواملی مانند حقوق و دستمزد. در بسیاری از موارد، دپارتمان های منابع انسانی برای افزایش حقوق پایه، به ویژه در نقش های مدیریت ارشد که نیاز به توجیه برای حفظ آنها دارند، تحت فشار هستند.

مسائل حریم خصوصی در مورد حق افراد برای محافظت از زندگی شخصی خود. از نظر منابع انسانی، این می‌تواند به سلامت و ایمنی نیز مربوط باشد، با بحث در مورد اینکه کدام فعالیت‌ها از نظر اخلاقی مجاز هستند، کدام‌ها مجاز نیستند و چرا.

ایجاد یک اخلاق کاری خوب کلید موفقیت است. در هر کاری که انجام می‌دهید، آن را به کار بگیرید، چه مدیر باشید و چه کارمند، زیرا این اخلاق کاری در هر کاری که در زندگی انجام می‌دهید منعکس خواهد شد.

چرا اخلاق تجاری در منابع انسانی اهمیت دارد؟

استدلال پشت اخلاق کسب و کار ظریف و گسترده است، اما دو جنبه کلیدی دارد که شامل:

حفظ یکپارچگی

یک سازمان اخلاقی به جای دستیابی به موفقیت از طریق اقدامات غیراخلاقی (در نتیجه به خطر افتادن اعتبار خود)، اعتبار خود را از طریق فرهنگی که ایجاد می‌کند تقویت می‌کند. این امر مستلزم یک چارچوب اخلاقی کاملاً تعریف‌شده مبتنی بر مجموعه‌ای از ارزش‌ها است که هدف آن دستیابی به رفتار منصفانه و برابر برای همه است.

سطح رسمیت داده شده به ساختار آن به مقیاس سازمان بستگی دارد، اما در همه موارد یک کد اخلاقی کلیدی در هسته خود دارد. اگر به خوبی انجام شد، این کد کمتر در مورد پروتکل مبتنی بر انطباق است تا اینکه در مورد تعریف رفتارهای مناسب، مهربانانه و منصفانه در محل کار باشد.

ایجاد محیط‌های کاری سالم

مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸ نشان داد که محیط‌های کاری سمی تأثیر قابل‌توجهی بر بهره‌وری و فرسودگی کارکنان دارد. مسمومیت در محل کار یکی دیگر از موضوعات ظریف مربوط به محیط‌های کاری است که تحت “فرهنگ ترس” کار می‌کنند، جایی که فشار از بالا به پایین منجر به رفتار ناعادلانه و حتی تنبیهی با کارکنان می‌شود.

در چند دهه اخیر (به ویژه در پرتو تغییر اولویت‌های ناشی از همه‌گیری)، نگرش‌هایی مانند این با تمرکز بیشتر بر همکاری و حمایت متقابل در سازمان‌ها و به نوبه خود، پتانسیل بیشتر برای افزایش بهره‌وری شروع به تغییر کرده‌اند.

3 9

از انقلاب تا تکامل

در تکامل مداوم اخلاق تجاری در منابع انسانی، متخصصان منابع انسانی نقش کلیدی ایفا می‌کنند که با عنوان شغلی آنها مشخص می‌شود. از طریق ایجاد محیطی که در آن همه افراد مورد قبول و ارزش قرار می‌گیرند، کسب و کارها می‌توانند فراتر از محدودیت‌های یک فرهنگ صرفاً سود محور، به محیطی قوی‌تر، مهربان‌تر و در کل انسانی‌تر تبدیل شوند.

در تکامل مداوم اخلاق تجاری در منابع انسانی، متخصصان منابع انسانی نقش کلیدی ایفا می‌کنند که با عنوان شغلی آنها مشخص می‌شود. از طریق ایجاد محیطی که در آن همه افراد مورد قبول و ارزش قرار می گیرند، کسب و کارها می‌توانند فراتر از محدودیت‌های یک فرهنگ صرفاً سود محور، به محیطی قوی‌تر، مهربان‌تر و در کل انسانی‌تر تبدیل شوند.

مقالات مرتبط

آنچه منابع انسانی برای موفقیت نیاز دارد

اگر احساس می‌کنید سازمان شما سیستم‌های منابع انسانی زیادی دارد، ممکن است باور این اعداد دشوار باشد، اما سازمان‌ها هنوز این هدف را ندارند.

بسیاری از رهبران وقتی متوجه می شوند که افرادشان مولد نیستند یا وقتی کارمندان خوب کار را ترک می کنند، نگاه خود را به منابع انسانی معطوف می کنند – اما فرهنگ قوی شرکت – نوعی که کارمندان برتر را حفظ می کند – از رهبران شروع می شود.

به عبارت دیگر، بخش منابع انسانی شما ممکن است برای موفقیت راه اندازی نشود – و نمی توانند – بدون حمایت رهبری شما.

آیا واقعاً به ارزش‌های شرکت نیاز داریم؟

«ارزش‌های» شرکت‌ها هنوز روی دیوارها وجود دارند، در ارائه‌های پاورپوینت و بروشورهای برند: «کار تیمی»، «احترام»، «تمرکز بر مشتری»، «علاقه‌مندی»، «صداقت». آیا آنها یک الهام، یک شعار یا واقعاً کلیشه‌های فراموش نشدنی تجارت مدرن هستند؟ ارزش‌هایی از این دست به ایجاد مکان‌هایی که برای کار در آنها خوب است کمک نمی‌کنند. تنها نحوه رفتار افراد در محل کار است که باعث ایجاد یک محل کار هماهنگ، فراگیر و منسجم می‌شود.

چگونه یک فرهنگ سازمانی مثبت در محل کار خود ایجاد کنیم؟

بر کسی پوشیده نیست که هم کارکنان و هم محل کار به طور یکسان در حال تغییر هستند. با کاتالیزور همه‌گیری COVID-19 و کار از راه دور یا برنامه‌های ترکیبی که تجربه کارمندان را کاملاً متحول کرد، کارمندان در حال بازاندیشی و ارزیابی مجدد آنچه در یک شغل به دنبال آن هستند – و حتی معنای خود کار برای آنها – پرداخته‌اند. پس از تقریباً دو سال از بازنگری در نحوه انجام تجارت، بسیاری از شرکت‌ها نه تنها نحوه عملکرد خود را در آینده، بلکه نوع شرکتی را که می‌خواهند نیز باشند، ارزیابی می‌کنند.

پنج ویژگی که باعث موفقیت یا شکست در منابع انسانی می‌شود

توسعه این ویژگی های کلیدی و مهارت ها است که این مدیران در یک کسب و کار مستقر می شوند و واقعا می تواند عملکرد کسب و کار، تجربه کارمند و اعتبار عملکرد HR را به سطح بهتری تبدیل کند. آنچه که در تحول HR به روز شده است، به اندازه کافی برای موفقیت در آینده ما کافی نیست. اگر صاحبان کسب و کارها قصد ارائه تخصص و جهت استراتژیک کسب و کارشان را دارند، مدیریت منابع انسانی به طور فوری نیاز به سرمایه گذاری زمان و تعهد به تجهیز همکاران در بخش HR دارد.

وقت آن است که رویکردی عملی‌تر به تنوع جنسیتی داشته باشیم

نیاز به پرداختن به حضور کم‌رنگ زنان در نقش‌های فناوری هنوز نباید یک گفتگوی مداوم باشد، اما متأسفانه همینطور است. با این حال، فوریت جدیدی برای رسیدگی به این موضوع وجود دارد که تا حدی به سرعت فعلی تغییرات تکنولوژیکی مرتبط است. آن دسته از کسب‌وکارهای فناوری که تنوع را پذیرفته‌اند، به بهترین وجه می‌توانند خود را با تغییرات وفق دهند، فرصت‌ها را ببینند و تکامل پیدا کنند و آن‌هایی که از تنوع برخوردار نیستند، عقب مانده‌اند.

رسانه‌های اجتماعی اخلاق در منابع انسانی را در کانون توجه قرار می‌دهند

رسانه های اجتماعی قطعاً بازی را برای جویندگان کار و استخدام کنندگان تغییر داده است. به‌طور سنتی، استخدام‌کنندگان منابع انسانی آگهی می‌فرستند، پاسخ‌ها را غربال می‌کردند، و قبل از انتخاب بهترین مصاحبه‌شونده با بهترین مراجع، با نامزدهای فهرست نهایی مصاحبه می‌کردند. آن روزها تمام شد.

گفت‌وگو