5 گام برای ساختن برند شخصی

۵ گام برای ساختن برند شخصی

دوست دارید مردم در مورد شما چه بگویند؟

همانطور که جف بزوس (Jeff Bezos) (موسس آمازون) می‌گوید: “برند شخصی چیزی است که مردم در مورد شما وقتی در اتاق نیستید می‌گویند.”

برند شخصی مجموع کارهایی است که انجام می‌دهید، چگونه آن را انجام می‌دهید و چرا آن را انجام می‌دهید. این چیزی نیست که بتوانید جعل کنید. این معتبر و عمیق است.

اگر آن را به درستی دریافت کنید، برند شخصی باعث می‌شود که از سایرین متمایز شوید، تخصص شما را در کانون توجه قرار دهد و ارزش شما را افزایش دهد. انرژی و هیاهویی در مورد خود خواهید داشت که مردم نمی‌توانند جذب آن نشوند.

بنابراین چگونه می‌توانید برند شخصی خود را بسازید؟

برای شروع، این اشتباه را مرتکب نشوید که فکر کنید برند شخصی تماماً مربوط به شماست. این نیست. برند شخصی به تجربه کاری یا دستاوردهای شخصی شما مربوط نمی‌شود. برند شخصی باید در مورد افراد دیگر باشد، به ویژه آنچه که می‌توانید برای افراد دیگر انجام دهید.

با پرسیدن چند سوال از خود شروع کنید: چه نیازهایی را می‌توانید برطرف کنید؟ در چه زمینه‌هایی می‌‍توانید بیشترین ارزش را ارائه دهید؟ چه چیزی شما را از بقیه متمایز می‌کند؟

“برند شخصی چیزی است که مردم در مورد شما وقتی در اتاق نیستید می‌گویند.”

جف بروس موسس آمازون

با کمی فکر و برنامه ریزی می‌توانید برند شخصی خود را از ابتدا بسازید. فقط این پنج مرحله را دنبال کنید:

۱. فرصت خود را کشف کنید.

اشتیاق کافی نیست. شما ممکن است به صخره نوردی یا نواختن گیتار علاقه داشته باشید. اما داشتن اشتیاق به طور خودکار به شناخت و موفقیت منجر نمی‌شود.

به جای تمرکز بر علایق خود، نیازهای افراد حلقه اطراف خود را مطالعه کنید. آنها برای رسیدن به چه چیزی تلاش می‌کنند؟ با چه چیزی دست و پنجه نرم می‌کنند؟ ناراحتی آنها چیست؟

به این فکر کنید که چگونه می‌توانید به بهترین نحو به این افراد کمک کنید.

عمیقاً در مورد آنچه که هستید فکر کنید. آنچه را که می‌توانید روی میز بیاورید را مشخص کنید. نه تنها مهارت‌ها و تجربیاتی را که به دست آورده‌اید، بلکه ارزش‌هایی را که شما را راهنمایی و آگاه می‌کنند، ارزیابی کنید.

اگر به هر کجا که نگاه می کنید رقابت زیادی وجود دارد، ناامید نشوید. آیا می‌توانید نیازی را به شیوه ای متمایز و قابل توجه برآورده کنید؟

فرصت خود را زمانی شناسایی کرده‌اید که نیاز مهمی را پیدا کرده اید که می‌توانید به آن خدمت کنید، به گونه ای که شما را از رقبا متمایز کند.

به جای تمرکز بر علایق خود، نیازهای افراد حلقه اطراف خود را مطالعه کنید. آنها برای رسیدن به چه چیزی تلاش می‌کنند؟ با چه چیزی دست و پنجه نرم می‌کنند؟ ناراحتی آنها چیست؟

1 1

۲. مخاطبان خود را بشناسید.

همه چیز با مخاطب شروع می‌شود. تا جایی که می‌توانید در مورد آنها اطلاعات کسب کنید. این شامل داده‌های جمعیتی استاندارد مانند شغلی که انجام می‌دهند، چقدر درآمد دارند و کجا زندگی می‌کنند، می‌شود.‌

همچنین باید بدانید که باورها و ارزش‌های آنها چیست، امیدها و رویاهای آنها و چالش‌هایی که با آن روبرو هستند را بیابید.

با مخاطبان خود صحبت کنید. آنها را برای یک قهوه بیرون ببرید یا یک تماس اسکایپ برقرار کنید. آنها را با خواندن آنچه در رسانه‌های اجتماعی، انجمن‌ها و سایت‌های بررسی می‌گویند، مطالعه کنید.

آیا مخاطب شما بیشتر به کیفیت علاقه دارد یا ارزش؟ چه چیزی برای آنها مهمتر است، ایجاد تفاوت یا کسب درآمد؟ چه شخصیت‌های عمومی را تحسین می‌کنند؟

مخاطبان شما چقدر در مورد آنچه می‌توانید به آنها ارائه دهید می‌دانند؟ آیا باید به آنها آموزش دهید تا ارزش شما را بدانند؟

مشخص کنید که مخاطبان اصلی شما چه کسانی هستند. سعی نکنید برای همه جذاب باشید. مشخص کنید کدام بخش از مخاطبان بیشتر به مشتریان و طرفداران بلندمدت تبدیل می‌شوند. اینها افرادی هستند که باید روی آنها تمرکز کنید.

مشخص کنید که مخاطبان اصلی شما چه کسانی هستند. سعی نکنید برای همه جذاب باشید. مشخص کنید کدام بخش از مخاطبان بیشتر به مشتریان و طرفداران بلندمدت تبدیل می‌شوند. اینها افرادی هستند که باید روی آنها تمرکز کنید.

2 1

۳. پیام خود را بسازید.

در هالیوود، فیلمسازان نوپا یاد می‌گیرند که برای فروش ایده‌های سینمایی خود به مدیران پرمشغله استودیو، یک «سخنرانی در آسانسور» آماده کنند. نکته کلیدی این است که ایده را در یک عبارت کوتاه و به یاد ماندنی خلاصه کنید که حتی اگر مجبور باشید آن را در آسانسور انجام دهید، قابل بیان باشد.

باید به مخاطبان خود در مورد کاری که انجام می‌دهید، در مورد آنچه شما را متفاوت و هیجان‌انگیز می‌کند بگویید. اما احتمالاً زمانی برای گوش دادن به داستان زندگی شما نخواهند داشت.

درعوض، باید یک پیام کوتاه ایجاد کنید که آنچه را که در مورد آن هستید خلاصه می‌کند، به گونه‌ای که با مخاطبان شما ارتباط برقرار می‌کند. آن را ساده و به یاد ماندنی نگه دارید. پیام شما باید منعکس کننده افرادی باشد که به آنها خدمت می‌کنید، ارزش‌هایی که تجسم می‌کنید و نتایجی که به دست می‌آورید.

از پیام خود برای برندسازی در پروفایل‌های حرفه‌ای خود استفاده کنید. مهمتر از همه، آن را در هر کاری که انجام می‌دهید تجسم کنید.

باید به مخاطبان خود در مورد کاری که انجام می دهید، در مورد آنچه شما را متفاوت و هیجان انگیز می کند بگویید. اما احتمالاً زمانی برای گوش دادن به داستان زندگی شما نخواهند داشت.

3 1

۴. منحصر به فرد بودن خود را برجسته کنید.

شاید بتوانید کاری بسیار مفید انجام دهید که تعداد کمی از افراد می‌توانند انجام دهند. خوب، این ویژگی منحصر به فرد شماست و باید در مورد آن به مخاطبان خود بگویید.

اما شاید افراد زیادی وجود داشته باشند که کاری را که شما انجام می‌دهید انجام می‌دهند، و شما برای همان مخاطب رقابت خواهید کرد. توانایی نشان دادن یک نقطه منحصر به فرد، کلید موفقیت شما در یک بازار رقابتی است.

بارزترین نقطه منحصر به فرد بودن بهترین بودن است. راه‌های زیادی برای بهترین بودن وجود دارد. دریابید که کدام راه با نقاط قوت شما سازگار است. آیا شما با تجربه‌ترین، خلاق‌ترین و کارآمدترین هستید؟ آیا در خدمات مشتری عالی هستید؟

اگر به نوعی نمی‌توانید بهترین باشید، تخصصی تر شدن می‌تواند شما را منحصر به فرد کند.

توانایی نشان دادن یک نقطه منحصر به فرد، کلید موفقیت شما در یک بازار رقابتی است.

4 1

۵. ارزش‌های خود را تعریف کنید.

اصالت سنگ بنای برندسازی شخصی است. اصالت چیزی است که به مخاطبان اجازه می‌دهد به شما اعتماد کنند، ارتباط برقرار کنند و به دوستان خود درباره شما بگویند. اصیل بودن به معنای داشتن ارزش‌های بیان شده و وفاداری به آنهاست.

پس ارزش‌های شما چیست؟ شما باید ارزش‌های تجاری، مانند ایجاد نوآوری یا مسئولیت‌پذیری شخصی را در نظر بگیرید. همچنین ممکن است ارزش‌های اخلاقی مانند مراقبت از محیط زیست را نیز اضافه کنید.

نحوه صحبت و نوشتن شما نیز بازتابی از ارزش‌های شماست. جدی هستید یا غیر رسمی؟ مخاطب غیر حرفه‌ای هستید یا متخصص؟ ارجاعات فرهنگی شما چیست؟

از تناقضات، مانند گفتن یک چیز و انجام چیز دیگر، پرهیز کنید، زیرا این کار ارزش‌های شما را زیر سوال می‌برد و برند شما را تضعیف می‌کند.

ارزش‌های خود را در قلب هر کاری که انجام می‌دهید، حفظ کنید، همانطور که با مردم تعامل می‌کنید، در شبکه‌های اجتماعی شرکت می‌کنید یا پست‌های وبلاگ را منتشر می‌کنید. هر جا و هر زمان که درگیر هستید، مطمئن شوید که این کار را به گونه‌ای انجام می‌دهید که ارزش‌های شما را روشن کند.

ارزش‌های خود را در قلب هر کاری که انجام می‌دهید، حفظ کنید

5 2

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

هفت روش برتر موثر در مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی در دهه‌های گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته و همچنان ادامه دارد. با این حال، بهترین شیوه‌های منابع انسانی اصلی همچنان پابرجا بوده و در طول سال‌ها به عنوان دستورالعملی برای متخصصان منابع انسانی عمل کرده است. اما آنها شامل چه چیزی هستند و چرا اینقدر مهم هستند؟ در این مقاله، به هفت روش برتر برای منابع انسانی خواهیم پرداخت. اینها برای مدیریت مؤثر منابع انسانی بسیار مهم هستند.

۸ نکته برای سنجش اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان

در جایگاه مدیر کسب‌وکار یا کسی‌ که در حوزه منابع انسانی مسئولیت دارد، اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان اولویت و اهمیت زیادی دارد. چون آموزش کارکنان به بخش جدایی‌ناپذیر از توسعه سرمایه‌انسانی تبدیل شده و هزینه‌های زیادی برای آن صرف می‌شود.

رازهای کار تیمی عالی

نکته کلیدی برای رهبران این است: اگرچه تیم‌ها با مجموعه‌ای از چالش‌های پیچیده‌تر روبه‌رو می‌شوند، تعداد نسبتا کمی از عوامل تأثیر بزرگی بر موفقیت آنها دارند. اگر مدیران بدانند این عوامل چیست و روی درست کردن آنها تمرکز کنند، می توانند به بازدهی بزرگی دست یابند.

چرا فهرست کارهای روزانه مفید است؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا باید فهرست کارهای روزانه یا همان «to-do list» برای خود ایجاد کنید، در حالی که اغلب آن را گم می کنید یا نادیده می گیرید؟ روانشناسان پاسخی دارند که به شما کمک می‌کند، با استفاده از فهرست کارها، عملکرد خود را بهبود دهید و سازنده و خلاق باشید.

گفت‌وگو