5 ویژگی که به شرکت‌ها کمک می‌کند دهه‌ها و حتی قرن‌ها پیشرفت کنند

۵ ویژگی که به شرکت‌ها کمک می‌کند دهه‌ها و حتی قرن‌ها پیشرفت کنند

چگونه شرکت‌ها نه تنها برای سال‌ها، بلکه برای چندین دهه زنده می‌مانند؟ حتی برای قرن‌ها؟

در طول  بیماری همه گیر جهانی، محققان در حال مطالعه مجدد هستند که چه چیزی شرکت‌ها را انعطاف پذیر، چابک و بادوام می‌کند. از این گذشته، شرکت ساختمانی ژاپنی Kongō Gumi که معبد می‌سازد، ۱۴۴۴ سال است که در تجارت بوده است. این یعنی دوام آوردن در برابر جنگ‌ها، بلایای طبیعی، و آشفتگی سیاسی بسیار زیاد.

1 1
کنگو-گومی دارای بیش از ۱۴۰۰ سال سابقه شرکتی است که منحصراً بر روی معماری معابد و زیارتگاه‌ها کار می کند. کنگو-گومی با ترکیب بزرگترین گروه نجاران حرم ژاپن، مهندسین با تجربه و بخش نگهداری انحصاری، روش کنترل یکپارچه و همچنین خدمات پس از اتمام را انجام می دهد. کنگو-گومی زیارتگاه‌ها و معابدی می‌سازد که پرورش می‌دهند و آرامش را به ذهن شما می‌آورند.
3 1

کتاب جدید رهبری با دوام: چگونه رهبران بزرگ میراثی را باقی می‌گذارند، به جزئیات کسب و کارهای طولانی مدت در جنوب آسیا می‌پردازد که به طور خاص بر شرکت‌های هند تمرکز دارد. این کتاب که توسط استادان دانشکده بازرگانی هاروارد، جفری جونز و تارون خانا نوشته شده است، که در هند موجود است، شامل مصاحبه‌هایی با ده‌ها تن از رهبران تجاری و اجتماعی است که پیرامون موضوع اصول رهبری پایدار جمع‌آوری شده‌اند. این مصاحبه‌ها توسط دانشکده هاروارد به عنوان بخشی از پروژه ایجاد بازارهای نوظهور انجام شده است.

نویسندگان می نویسند: “همه این نیروها، با تحسین و تصدیق عمومی، سازمان‌هایی را ساخته‌اند که به عنوان آینده نگر و مبتکر دیده می‌شوند، از منشور اخلاقی پیروی می‌کنند و به طور کلی به بهبود جوامع کمک می‌کنند.”

این کتاب پنج ویژگی مشترک در میان شرکت‌های هندی و سایر شرکت‌های آسیای جنوبی پیدا می‌کند که شرکت‌های بادوام و میراث رهبری ایجاد کردند.

۱. مشاغل اغلب توسط خانواده‌ها اداره می‌شوند

نویسندگان می‌گویند که خانواده‌ها می‌توانند از نظر منابع غنی باشند، که هم پشتوانه مالی و هم راهنمایی ارائه می‌دهند.

پروفسور خورخه پائولو لمان (Jorge Paulo Lemann)، می‌گوید: «اگر در جامعه‌ای هستید که شبکه‌های ایمنی نسبتاً کمی دارد، چه شبکه‌های ایمنی مالی و چه سایر انواع، انجام آن در ساختار سیستم حمایت از خانواده کار بسیار مهمی به نظر می‌رسد. در ایالات متحده، وقتی به منابع سرمایه اولیه برای کارآفرینان جدید نگاه می‌کنید، دوست و خانواده هستند.

خانواده‌ها می‌توانند از نظر منابع غنی باشند، که هم پشتوانه مالی و هم راهنمایی ارائه می‌دهند.

اما اطمینان از اینکه خانواده‌ها به خوبی با هم کار می‌کنند می‌تواند یک کار دلهره آور باشد. «مشکلات در مدیریت خانواده زمانی رخ می‌دهد که سه یا چهار برادر وجود داشته باشند. همه برادران ممکن است از توانایی و تعهد یکسانی برخوردار نباشند.»

شرکت‌های موفق خانوادگی مکانیسم‌هایی را ایجاد می‌کنند که در طول زمان ارزشی را که هر یک از اعضای خانواده به ارمغان می‌آورد و همچنین نقاط ضعف هر فرد را تشخیص می‌دهد.

این عملکرد حفظ و پرورش ارزش‌ها می‌تواند در شرکت‌های دولتی، که جابجایی رهبران ارشد نسبتاً زیاد است، دشوارتر باشد. جفری جونز(Geoffrey Jones)، استاد تاریخ کسب و کار ایزیدور اشتراوس و رئیس هیئت علمی ابتکار تاریخ کسب و کار در هاروارد می گوید: “از نظر فلسفی، خانواده‌ها … عامل کلیدی برای انتقال این مجموعه های ارزشی از نسلی به نسل دیگر هستند.”

2 1
شرکت‌های موفق خانوادگی مکانیسم‌هایی را ایجاد می‌کنند که در طول زمان ارزشی را که هر یک از اعضای خانواده به ارمغان می‌آورد و همچنین نقاط ضعف هر فرد را تشخیص می‌دهد.

۲. ارزش‌ها تصمیمات را هدایت می‌کنند

جونز معتقد است که شرکت‌های موفق در هند به ارزش‌های اجتماعی بالاتر از آنچه در بسیاری از مناطق جغرافیایی دیگر وجود دارد، تعهد دارند. مسلماً سنت‌های دینی نقش بسزایی در تأثیرگذاری بر نسل‌های جوان رهبران داشتند.

جونز می‌گوید: در هند، قهرمان‌های ما، در واقع بدون هیچ انگیزه‌ای، درباره احساس مأموریت برای جامعه، نیاز به رفتار اخلاقی، و مزایای آن‌ها صحبت کردند. در هند، اغلب با مجموعه‌ای از کسب‌وکارهای ارزش محور مواجه می‌شوید.

خانا (Tarun Khanna) اضافه می‌کند که شهرت ویژگی قوی شرکت‌های طولانی مدت است. او می‌گوید: «من واقعاً به آن به عنوان دارایی فکر می‌کنم که سال به سال، عمل به عمل، دقیقه به دقیقه روی آن سرمایه‌گذاری می‌شود، و سپس ایجاد می‌شود… و یک دارایی در ترازنامه ایجاد می‌کند».

5
ارزش‌ها تصمیمات را هدایت می‌کنند

۳. شرکت‌ها برای تأثیر مثبت بر جامعه نوآوری می‌کنند

رهبرانی که میراثی به جا می‌گذارند، شرکت‌هایی را رهبری می‌کنند که ایجاد خیر عمومی را در اولویت قرار می‌دهند. آنها برای کسب درآمد نوآوری می کنند، اما از راه هایی که مستقیماً به نفع جامعه باشد.

خانا می‌گوید:” انگیزه استفاده از کسب‌وکار برای بهبود جامعه ناشی از برخی قطب نماهای اخلاقی و فراخوانی است که من واقعاً باید این کار را انجام دهم. این به معنای باقی ماندن پول روی میز در کوتاه مدت است. اما آن پول روی میز، یک دارایی باورنکردنی را می‌خرد که به معنای واقعی کلمه هیچ پولی نمی‌توانست آن را بخرد.”

4
شرکت‌ها برای تأثیر مثبت بر جامعه نوآوری می‌کنند

۴. رهبران کسب و کار برای فراگیری و برابری جنسیتی تلاش می‌کنند

برخی از رهبران تجاری که در این کتاب معرفی شده‌اند، از اولین نسل زنان بودند که از موانع قابل توجهی در حرفه خود عبور کردند. یکی از روش‌های مورد استفاده برای غلبه بر تعصب جنسیتی از طریق مشاوره قوی توسط زنان موفق بوده است.

ضیا مودی، موسس و شریک ارشد شرکت حقوقی AZB & Partners، پیشنهاد می‌کند که تنها آوردن زنان به سازمان کافی نیست. مربیان باید به طور فعال رشد خود را هدایت کنند. به عنوان مثال، شرکت او یک برنامه ساختار یافته برای ارائه راهنمایی و مشاوره فعال در طول “دو نقطه بحران” ازدواج و مادری دارد، وقایع زندگی زمانی که یک زن ممکن است به فکر کنار گذاشتن حرفه خود باشد.

نویسندگان می‌گویند که مشاغل باید از آموزش زنان نیز حمایت کنند. گروه ماهیندرا، که در سال ۱۹۴۵ به عنوان سازنده وسایل نقلیه کاربردی و در حال حاضر مجموعه‌ای است که تعدادی از صنایع را در بر می‌گیرد، تشکیل شد، هر ساله به آموزش ۹۰۰۰۰ دختر در مدارس کمک می‌کند.

6
رهبران کسب و کار برای فراگیری و برابری جنسیتی تلاش می‌کنند .

۵. با فساد مبارزه می‌کنند، حتی اگر همیشه موفق نباشند

هند به طور معمول نزدیک به صدر مطالعات جهانی فساد است.

مصاحبه‌ها رویکردهای مختلفی را برای مبارزه با فساد نشان می‌دهد، از امتناع قاطعانه از پرداخت رشوه تا جستجوی راه‌های دیگر برای به چالش کشیدن این عمل. برخی از شرکت‌ها تصمیم می‌گیرند تجارت کمتری در داخل هند انجام دهند – یا فقط در بخش‌هایی که فساد کمتری دارند در هند تجارت می‌کنند. برخی از کارآفرینان به کشورهای دیگر نقل مکان می‌کنند.

ایجاد شهرت برای بازی مستقیم سیگنالی می‌فرستد که می‌تواند مقامات فاسد را از زدن درب یک شرکت منصرف کند. همچنین چراغ راه سایر مشاغلی است که می‌خواهند کار درست را انجام دهند.

خانا می‌گوید: “من فکر می‌کنم نمونه‌های کافی در اطراف وجود دارد که در آن سرمایه‌گذاری روی شهرت، همراه با یک محصول یا خدمات باکیفیت، سود قابل توجهی دارد. شما الگویی هستید برای دیگرانی که ترجیح می‌دهند به این شکل زندگی کنند.”

شما الگویی هستید برای دیگرانی که ترجیح می دهند به این شکل زندگی کنند.

7
با فساد مبارزه می‌کنند .

رهبران در سراسر جهان چگونه میراثی می‌سازند که ماندگار باشد؟

خانا می‌گوید: “پاسخ من این است که همانطور که به سرمایه‌گذاری در یک تسهیلات فیزیکی، در توسعه محصول جدید فکر می‌کنید، به طول عمر به عنوان یک طبقه دارایی فکر کنید. و آنچه لازم است، قطره قطره سرمایه گذاری ثابت است که در این راه جواب می دهد.”

رهبر باید طرز فکر صحیح را توسعه دهد، تمایل به چشم پوشی از سود کوتاه مدت برای ایجاد یک تجارت بلندمدت که به جامعه جواب می‌دهد. خانا می‌گوید:‌”من اولین کسی خواهم بود که اعتراف می‌کنم که ممکن است راه‌های سریع‌تری برای کسب درآمد فوری وجود داشته باشد، اما این کاری نیست که این افراد انجام می‌دهند. آنها در حال ساختن جوامع هستند، یک دستور کار متفاوت. توصیه من این است که به این فکر کنید که آیا این چیزی است که برای شما مهم است یا خیر. “. جونز معتقد است که رهبران کسب و کار ممکن است با یادگیری از این کارآفرینان، که همه چیز از توسعه داروهای نجات دهنده زندگی عمومی گرفته تا آموزش هزاران نفر را به دست آورده‌اند، در مورد آنچه ممکن است تجدید نظر کنند.

رهبر باید طرز فکر صحیح را توسعه دهد، تمایل به چشم پوشی از سود کوتاه مدت برای ایجاد یک تجارت بلندمدت که به جامعه جواب می دهد.

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

چرا فهرست کارهای روزانه مفید است؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا باید فهرست کارهای روزانه یا همان «to-do list» برای خود ایجاد کنید، در حالی که اغلب آن را گم می کنید یا نادیده می گیرید؟ روانشناسان پاسخی دارند که به شما کمک می‌کند، با استفاده از فهرست کارها، عملکرد خود را بهبود دهید و سازنده و خلاق باشید.

هفت روش برتر موثر در مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی در دهه‌های گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته و همچنان ادامه دارد. با این حال، بهترین شیوه‌های منابع انسانی اصلی همچنان پابرجا بوده و در طول سال‌ها به عنوان دستورالعملی برای متخصصان منابع انسانی عمل کرده است. اما آنها شامل چه چیزی هستند و چرا اینقدر مهم هستند؟ در این مقاله، به هفت روش برتر برای منابع انسانی خواهیم پرداخت. اینها برای مدیریت مؤثر منابع انسانی بسیار مهم هستند.

رازهای کار تیمی عالی

نکته کلیدی برای رهبران این است: اگرچه تیم‌ها با مجموعه‌ای از چالش‌های پیچیده‌تر روبه‌رو می‌شوند، تعداد نسبتا کمی از عوامل تأثیر بزرگی بر موفقیت آنها دارند. اگر مدیران بدانند این عوامل چیست و روی درست کردن آنها تمرکز کنند، می توانند به بازدهی بزرگی دست یابند.

گفت‌وگو