5 افسانه زیان آور بهره وری که در سال جدید باید پشت سر گذاشت

۵ افسانه زیان آور بهره‌وری که در سال جدید باید پشت سر گذاشت

بهره‌وری یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مدیریت یک کسب‌وکار است که هنوز درک نشده است. در جامعه امروزی، کارکنان برای ساعات طولانی کار، رقابت با یکدیگر و عملکرد عالی تحت فشار هستند. اما این رویکرد بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر دارد. همانطور که مربی کسب و کار سیمون میلاساس (Simone Milasas) به هاف پست (HuffPost) گفت، بهره‌وری زیان آور بر روحیه و رفاه روانی کارکنان تأثیر می‌گذارد، استرس غیرضروری ایجاد می‌کند و منجر به فرسودگی شغلی و به دنبال آن احساس گناه می‌شود.

کار از راه دور کارها را آسان تر نمی‌کند. تقریباً ۷۰ درصد از کارمندان از راه دور در تعطیلات آخر هفته کار می‌کنند و ۴۵ درصد از آنها زمان بیشتری را در طول هفته نسبت به قبل از همه گیر شدن کووید۱۹ سپری می‌کنند. به عنوان یک مدیر یا صاحب کسب و کار، مسئولیت رسیدگی به این مسائل و انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از فرسودگی کارکنان بر عهده شماست.

مانند بسیاری از چیزها، بیشتر همیشه بهتر نیست. به هر حال، دلیلی وجود دارد که شرکت‌ها در سرتاسر جهان هفته‌های کاری کوتاه‌تر را آزمایش می‌کنند و نتایج عالی مانند هزینه‌های سربار پایین‌تر و رفاه کارکنان را بهبود می‌بخشند.

با این اوصاف، بیایید نگاهی دقیق‌تر به پنج افسانه زیان آور بهره‌وری بیندازیم که در سال جدید پشت سر می‌گذاریم.

“بهره‌وری زیان آور بر روحیه و رفاه روانی کارکنان تأثیر می‌گذارد، استرس غیرضروری ایجاد می‌کند و منجر به فرسودگی شغلی و به دنبال آن احساس گناه می‌شود.”

1 12

افراد سحرخیز بازدهی بیشتری دارند

بسیاری از کارفرمایان، از جمله آنهایی که اجازه کار از راه دور را می‌دهند، از کارکنان خود انتظار دارند که زود بیدار شوند. باور عمومی این است که سحرخیزها نسبت به افرادی که دیر می‌خوابند، بازده بیشتری دارند و موفق‌تر هستند. همانطور که معلوم است، این فقط یک افسانه دیگر است.

بی‌بی‌سی ورکلایف می‌گوید تقریباً از هر چهار نفر یک نفر از نظر بیولوژیکی برای زود بیدار شدن برنامه‌ریزی شده است. در واقع، حدود نیمی از جمعیت فرد صبح یا عصر نیستند، بلکه ترکیبی از این دو هستند. اگرچه درست است که افراد سحرخیز شادتر و منظم‌تر هستند، جغدهای شب اغلب خلاق‌تر هستند و برای تجربیات جدید دارای ذهن باز هستند. آنها همچنین تمایل دارند در تست‌های حافظه بهتر عمل کنند و مهارت‌های شناختی برتری دارند.

توانایی شما برای زود بیدار شدن به ساعت درونی بدن یا کرونوتایپ بستگی دارد. ژنتیک نیز نقش دارد. اگر به طور طبیعی تمایل دارید زودتر از خواب بیدار شوید، تغییر روال خود منطقی نیست. همه چیز به نحوه مدیریت زمان بر می‌گردد.

توانایی شما برای زود بیدار شدن به ساعت درونی بدن یا کرونوتایپ بستگی دارد. ژنتیک نیز نقش دارد. اگر به طور طبیعی تمایل دارید زودتر از خواب بیدار شوید، تغییر روال خود منطقی نیست. همه چیز به نحوه مدیریت زمان بر می‌گردد.

همه ما ۲۴ ساعت یکسان در روز داریم. شما می‌توانید ساعت ۱۰ صبح از خواب بیدار شوید، تا ساعت ۶ بعد از ظهر کار کنید و به اندازه کسانی که در سحر از خواب بیدار می‌شوند، کار کنید. یا می‌توانید سعی کنید به جای کار کردن، زود بیدار شوید و برای بیدار ماندن تلاش کنید.

با این حال، مواقعی وجود دارد که برای شرکت در یک جلسه، اتمام یک پروژه یا سفر برای کار باید زود بیدار شوید. در چنین مواقعی، بهترین گزینه این است که روز را با یک فنجان قهوه شروع کنید و از قبل برنامه‌ریزی کنید. یک ورزش صبحگاهی سریع نیز ممکن است کمک کند.

2 11

کافئین، ترکیب فعال موجود در قهوه، می‌تواند اثرات کم خوابی را بر عملکرد فیزیکی و شناختی جبران کند. علاوه بر این، از نظر بالینی ثابت شده است که زمان واکنش، هوشیاری، حافظه و توجه را بهبود می‌بخشد.

طبق گزارش دانشگاه جورجیا، ورزش صبحگاهی فواید مشابهی دارد. این عادت ساده بیداری را تقویت می‌کند و می‌تواند تمرکز ذهنی، خلاقیت و تمرکز را افزایش دهد و در عین حال استرس را کاهش دهد.

برای هر دقیقه از روز کاری خود برنامه‌ریزی کنید

در این دوره رقابتی، به کارکنان گفته می‌شود که هر دقیقه از روز کاری خود را برنامه‌ریزی کرده و به حداکثر برسانند. متأسفانه، این عادت می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و منجر به کاهش بهره‌وری شود.

اول از همه، بیشتر افراد برای رسیدن به اوج بهره‌وری در محل کار به چند ساعت زمان نیاز دارند.

دوم، Harvard Business Review  (HBR) اشاره می‌کند، توانایی آنها برای تمرکز تا حد زیادی توسط ریتم شبانه روزی آنها تعیین می‌شود.

توانایی افراد برای تمرکز تا حد زیادی توسط ریتم شبانه روزی آنها تعیین می‌شود.

ثالثاً، یک فرد متوسط در یک روز دو اوج بهره‌وری دارد – یکی در اوایل ظهر و دیگری در اوایل عصر. عوامل خارجی مانند استرس روزانه، کم خوابی و مشکلات شخصی می‌توانند بر تمرکز ذهنی تأثیر بگذارند.

با توجه به این جنبه‌ها، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که کارکنانتان همیشه سازنده باشند. HBR توصیه می‌کند هنگام تعیین وظایف و تعیین ضرب الاجل، عوامل ذکر شده بالا را در نظر بگیرید.

به عنوان مثال، ممکن است از اعضای تیم خود بخواهید که مهم‌ترین وظایف خود را حوالی ظهر و قبل از ساعت ۶ بعد از ظهر انجام دهند. آنها را تشویق کنید که ساعاتی که کمترین بهره‌وری را دارند صرف چرت زدن، گوش دادن به موسیقی یا کار بر روی کارهای کم‌مشکل‌تر کنند تا بعداً هوشیارتر و متمرکزتر باشند.

3 10

چندوظیفه ای کلید بهره‌وری بالاتر است

معمولاً از کارمندان انتظار می‌رود که کمی از همه کارها را انجام دهند: به تماس‌های تلفنی پاسخ دهند، مدارک اداری را تکمیل کنند، پیشنهادات خود را بنویسند، و غیره همه این وظایف در حین انجام کارهای معمولی خود. توانایی انجام چند کار به شدت مورد توجه کارفرمایان است و می‌تواند شانس شما را برای استخدام کاهش دهد یا بالا ببرد. برخی می‌گویند که مدیریت چندین مسئولیت به طور همزمان می‌تواند منجر به بهره‌وری بالاتر و صرفه‌جویی در هزینه شود.

در حالی که درست است که چندوظیفه ای به شما امکان می‌دهد کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید، در واقع می‌تواند در دراز مدت به بهره‌وری آسیب برساند.

در حالی که درست است که چندوظیفه ای به شما امکان می‌دهد کارهای بیشتری را در زمان کمتری انجام دهید، در واقع می‌تواند در دراز مدت به بهره‌وری آسیب برساند.

مک گرو هیل (McGraw Hill) توضیح می‌دهد که جابجایی بین کارها خطر خطای انسانی را افزایش می‌دهد و بر تمرکز ذهنی تأثیر می‌گذارد. برای مثال، ممکن است در نهایت جزئیات ضروری را فراموش کرده یا حذف کنید.

به گفته فوربس، با گذشت زمان، این عمل همچنین می‌تواند عملکرد مغز را تغییر داده و بهره‌وری را تا ۴۰ درصد کاهش دهد و شناخت را مختل کند که در نهایت می‌تواند بر ضریب هوشی تأثیر بگذارد. چندوظیفه ای همچنین سطح استرس را بالا می‌برد و انگیزه را کاهش می‌دهد و احساس رضایت از کارتان را سخت تر می کند.

برای بهترین نتیجه، به جای تلاش برای انجام همه کارها در یک زمان، روی یک کار تمرکز کنید. به این ترتیب، نه تنها از کار خود لذت بیشتری خواهید برد، بلکه به نتایج بهتری نیز دست خواهید یافت و از اشتباهات پرهزینه جلوگیری خواهید کرد. به علاوه، ممکن است راحت‌تر باشد که متمرکز بمانید و جریان خلاقیت خود را حفظ کنید.

برای بهترین نتیجه، به جای تلاش برای انجام همه کارها در یک زمان، روی یک کار تمرکز کنید.

4 8

موفقیت کار سخت می‌خواهد

به بسیاری از ما در تمام طول زندگی گفته شده است “سخت کار کنید و موفق خواهید شد”. ما با این باور بزرگ می‌شویم که باید ساعت‌های طولانی کار کنیم تا شغلی بسازیم، در رتبه‌های بالاتر قرار بگیریم یا اشتیاق خود را به یک تجارت تبدیل کنیم. به طور طبیعی، شرکت‌ها از کارکنان خود می‌خواهند که اضافه‌کاری داشته باشند و محدودیت‌های خود را پشت سر بگذارند تا به بهترین عملکرد برسند.

اخیراً، کارفرمایان بیشتری ذهنیت خود را از تکیه بر سخت کوشی به تشویق کار هوشمند تغییر داده‌اند. مسئله این است که موفقیت و بهره‌وری ارتباط چندانی با تعداد ساعات کاری ندارد. سخت کوشی به تنهایی برای کمک به شما برای دستیابی به پتانسیل کامل و اهداف شغلی کافی نیست. همچنین به شجاعت، اراده، هوش تجاری و کمی شانس نیاز دارید.

موفقیت و بهره‌وری ارتباط چندانی با تعداد ساعات کاری ندارد. سخت کوشی به تنهایی برای کمک به شما برای دستیابی به پتانسیل کامل و اهداف شغلی کافی نیست. همچنین به شجاعت، اراده، هوش تجاری و کمی شانس نیاز دارید.

اگر مثلاً یک تجارت یا یک کار جانبی راه اندازی می‌کنید، ممکن است فکر کنید که باید ساعت‌های طولانی کار کنید تا از پس آن برآیید.

شما آماده هستید که زندگی شخصی خود را رها کنید، کمربند خود را ببندید و تعطیلات آخر هفته خود را قربانی کنید تا به موفقیت برسید. اما راه‌های زیادی برای کسب درآمد اضافی و راه اندازی کسب و کار خود بدون انجام این کارها وجود دارد. به عنوان مثال، می توانید فضای خود را اجاره دهید، عکس ها را به صورت آنلاین بفروشید یا در اوقات فراغت خود خدمات مشاوره‌ای ارائه دهید.

نکته اصلی این است که لازم نیست برای رسیدن به اهداف خود همه چیز را فدا کنید. به همین ترتیب، کار سخت لزوماً برابر با بهره‌وری بالاتر نیست. مهم‌ترین چیز این است که زمان و انرژی خود را چگونه صرف می‌کنید.

نکته اصلی این است که لازم نیست برای رسیدن به اهداف خود همه چیز را فدا کنید. به همین ترتیب، کار سخت لزوماً برابر با بهره‌وری بالاتر نیست. مهم‌ترین چیز این است که زمان و انرژی خود را چگونه صرف می‌کنید.

5 7

کارمندان تحت فشار رشد می‌کنند

یکی از رایج‌ترین افسانه‌های بهره‌وری می‌گوید که کارکنان تحت فشار رشد می‌کنند. همانطور که انتظار دارید، این رویکرد با مفهوم کار سخت همراه است.

  فشار به افراد انگیزه می‌دهد تا کارها را انجام دهند و به تعویق انداختن دست بکشند، اما استرس را نیز افزایش می‌دهد. هندری ویزینگر (Hendrie Weisinger) روانشناس و مربی اجرایی به Inc گفت: در درازمدت مانع بهره‌وری می شود و یک محیط کاری سمی ایجاد می‌کند.

نکته اصلی این است که فشار عملکرد باعث بهره‌وری یا موفقیت نمی شود – در واقع اثر معکوس دارد. اگر می‌خواهید کارمندانتان مولد باقی بمانند، سعی کنید یک فرهنگ کاری مثبت ایجاد کنید که در آن احساس ارزشمندی و درک کنند. آنها را تشویق کنید تا در صورت نیاز مرخصی بگیرند، مدیریت خرد آنها را متوقف کنید و تلاش های آنها را تصدیق کنید.

فشار آوردن به کارمندان برای افزایش بهره‌وری در درازمدت مانع بهره‌وری می‌شود و یک محیط کاری سمی ایجاد می‌کند.

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

چرا فهرست کارهای روزانه مفید است؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا باید فهرست کارهای روزانه یا همان «to-do list» برای خود ایجاد کنید، در حالی که اغلب آن را گم می کنید یا نادیده می گیرید؟ روانشناسان پاسخی دارند که به شما کمک می‌کند، با استفاده از فهرست کارها، عملکرد خود را بهبود دهید و سازنده و خلاق باشید.

هفت روش برتر موثر در مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی در دهه‌های گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته و همچنان ادامه دارد. با این حال، بهترین شیوه‌های منابع انسانی اصلی همچنان پابرجا بوده و در طول سال‌ها به عنوان دستورالعملی برای متخصصان منابع انسانی عمل کرده است. اما آنها شامل چه چیزی هستند و چرا اینقدر مهم هستند؟ در این مقاله، به هفت روش برتر برای منابع انسانی خواهیم پرداخت. اینها برای مدیریت مؤثر منابع انسانی بسیار مهم هستند.

۸ نکته برای سنجش اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان

در جایگاه مدیر کسب‌وکار یا کسی‌ که در حوزه منابع انسانی مسئولیت دارد، اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان اولویت و اهمیت زیادی دارد. چون آموزش کارکنان به بخش جدایی‌ناپذیر از توسعه سرمایه‌انسانی تبدیل شده و هزینه‌های زیادی برای آن صرف می‌شود.

چرا اهمال کاری می‌کنیم؟

اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها، امری است که بسیاری از افراد با آن درگیرند و آن را ناشی از تنبلی خود می‌دانند، اما باید بدانید اهمال کاری به تنبلی یا مدیریت نامناسب زمان ارتباطی ندارد و تعللی است که بیشتر مربوط به خلق و خو و احساسات منفی است. اما راه‌هایی برای رهایی از آن نیز وجود دارد.

گفت‌وگو