تست هالند

تست هالند چیست و چطور انجام دهیم؟

آشنایی با تست شخصیت‌شناسی، استعدادیابی و سنجش تمایلات شغلی هالند

کارفرمایان ممکن است پیش از استخدام انواع مختلفی از آزمون‌های استخدامی و مصاحبه را از داوطلبان بگیرند. آزمون‌های پیش از استخدام به شرکت‌ها در تشخیص واجد شرایط‌ترین و مناسب‌ترین متقاضیان برای داشتن شغلی خاص کمک می‌کنند. این آزمون‌ها از طریق آزمون‌های دانش شغلی، ویژگی‌های شخصیتی، هوش و توانایی بدنی، شایستگی داوطلبان برای یک نقش خاص را ارزیابی می‌کنند.

در میان این آزمون‌ها پیش‌تر با تست شخصیتی مایرز-بریگز آشنا شدیم. (تست شخصیتی مایرز-بریگز یا همان تست MBTI پرسشنامه‌ای است که نقاط قوت و اولویت‌های مختلف را برای نحوه درک مردم از دنیا و تصمیم‌گیری آن‌ها نشان می‌دهد.)

اما یکی دیگر از آزمون‌های مفید پیش از استخدام، آزمون رغبت شغلی هالند است. اگر تا به حال نام این آزمون به گوشتان نخورده یا با آن آشنایی کامل ندارید تا انتهای این مقاله با ما باشید.

این آزمون در دهه ۷۰ میلادی توسط جان.ال هالند ایجاد شد. آزمون رغبت شغلی هالند یک تست شخصیتی است که با انجام آن می‌توانید دریابید برای چه نوع شغلی مناسب هستید. این آزمون افراد را به ۶ دسته شغلی تقسیم می‌کند. این موارد به عنوان مضامین شغلی هالند شناخته می‌شوند که معمولاً به اختصار RIASEC از آن‌ها یاد می‌شود.

آزمون رغبت شغلی هالند چگونه عمل می‌کند؟

ابتدا باید بدانید که این آزمون به صورت آنلاین و رایگان در سایت کارزیلا در دسترس داوطلبان قرار گرفته است.

در این آزمون شما با مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، تجربه‌ها، مشاغل، توانایی‌ها و مهارت‌ها مواجه می‌شوید که باید با توجه به وضعیت خودتان آن‌ها را انتخاب کنید.

بر اساس این انتخاب‌ها در یکی از طبقه‌بندی‌های شغلی شخصیتی هالند قرار می‌گیرید که بر اساس تفسیر آن ویژگی‌های شغلی و بهترین مشاغل مناسب شما ارائه می‌شود.

این‌جا: به صورت رایگان در تست هالند شرکت کنید و تفسیر شغلی خود را مشاهده کنید.

 آزمون تناسب شغل و شاغل هالند چگونه می‌تواند برای شما مفید باشد؟

طبقه‌بندی‌های هالند طیف وسیعی از نقش‌های شغلی را پوشش می‌دهند که در ادامه مطلب به شرح این موارد می‌پردازیم.

شما به عنوان یک استخدام کننده‌، می‌توانید از آزمون هالند به عنوان یک آزمون پیش از استخدام برای داوطلبان نقش شغلی مورد نیاز خود استفاده کنید. همه ما با این مفهوم آشنا هستیم که کارمندان زمانی که کارشان را دوست دارند یا در آن مهارت دارند، رضایت بیشتری دارند؛ بنابراین، این آزمون یک روش خوب برای بررسی این موضوع است که آیا یک داوطلب در طبقه‌بندی شخصیت‌های مناسب برای نقش شغل مورد نظر شما است یا خیر.

به عنوان یک کارشناس منابع انسانی نیز ممکن است با یکی از کارمندان که از نقش شغلی فعلی خود ناراضی هستند روبه‌رو شوید. در این شرایط ارائه مسیرهای جدید شغلی به این افراد می‌تواند گزینه خوبی باشد. اگر مطمئن نیستید که آن‌ها از چه نقشی ممکن است راضی بوده و لذت ببرند، ارزیابی کدهای هالندشان می‌تواند به شما کمک کند. شاید با انجام این آزمون چیزی را کشف کنند که هرگز در مورد خودشان درک نکرده‌اند. سعی کنید آن‌ها را تشویق کنید تا علایق و نقاط قوت خود را با شغل و انتخاب شغلی خود مطابقت دهند و در این صورت ممکن است شما نیز از یک کارمند با انگیزه به جای یک کارمند ناراضی برخوردار شوید. 

روشن است که اگر در جست‌وجوی شغل مناسب هستید نیز یک ارزیابی شخصی کامل، از جمله انجام آزمون رغبت شغلی هالند می‌تواند به شما در انتخاب شغل یا حداقل در فهم این که کدام نوع مشاغل به بهترین وجه با شخصیت شما سازگار هستند، کمک کند.

هنگامی که مشاغل سازگار با خود را به گروهی از گزینه‌های شغلی بالقوه محدود کردید، می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری در مورد این که به دنبال چه کاری باشید، به طور دقیق‌تری در مورد آن تحقیق کنید. اگرچه ممکن است یک شغل خاص بر اساس شخصیت یا سایر ویژگی‌های شما مناسب باشد، اما باید موارد دیگری را نیز از جمله میزان آموزش‌هایی که برای واجد شرایط بودن شغل باید طی کنید، در نظر بگیرید.

طبقه‌بندی تیپ‌های آزمون رغبت شغلی هالند  (RIASEC)

مخفف RIASEC برای نشان دادن حرف اول یا هر دسته از کدهای هالند ساخته شده است. هر دسته مجموعه‌ای از نقش‌های شغلی مرتبط با خود را دارد که ممکن است فرد برای آن‌ها مناسب باشد. به نسخه خلاصه شده در زیر از این طبقه‌بندی و مشاغل مناسب آن‌ها نگاهی بیندازید. توجه داشته باشید که هر نقش دارای گزینه‌های شغلی متعددی است که با آن مرتبط است.

واقع‌گرایان (انجام‌ دهندگان)

این افراد عملی هستند و ممکن است متناسب با نقش‌های شغلی مانند نجاری، طراحی لباس یا معماری باشند.

جستجوگران (متفکران)

این دسته از افراد از کار با ایده‌ها لذت می‌برند و می‌توانند در مشاغلی مانند مشاور، مهندس، تحلیل‌گر داده یا وکیل شکوفا شوند.

هنری‌ها (خالقین)

افرادی که خلاق هستند و از بیان خود لذت می‌برند. آن‌ها می‌توانند رقاص، روانشناس یا نویسنده بزرگ بعدی دنیا باشند.

اجتماعی‌ها (مددکاران)

افراد دسته اجتماعی از کمک به دیگران از طریق نقش‌های شغلی مانند پرستار، مددکار اجتماعی یا دامپزشک لذت می‌برند.

کارآفرینان (متهوران)

افراد کارآفرین دوست دارند دیگران را با چشم انداز خود همراه کنند. آن‌ها می‌توانند کارآفرین، فروشنده، متخصص منابع انسانی یا سیاستمدار باشند.

قراردادی‌ها (سازمان دهندگان)

این نوع افراد به طور کلی قوانین و تشکیلات را دوست دارند. آن‌ها می‌توانند از مشاغلی مانند محاسبات، امور مالی یا توسعه وب لذت ببرند.

انجام تست هالند برای افراد ۱۲ سال به بالا توصیه می‌شود و می‌تواند به نوجوانان و والدین آن‌ها در انتخاب رشته و انتخاب مسیر شغلی کمک کند.

اجرای تست رغبت شغلی هالند

به عنوان یک استخدام کننده یا کارشناس منابع انسانی مرحله آخر یادگیری نحوه گنجاندن آزمون در روش‌های استخدام شماست.

اگر قصد استخدام کارمندی جدید دارید، با کمک این آزمون هنگام برخورد با داوطلبان شغلی، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آن‌ها برای شغل مورد نظر مناسب هستند. این آزمون ممکن است عامل تعیین کننده‌ای در استخدام شما نباشد اما به شما نشان می‌دهد که از فرد تا چه میزان با شغل مورد نظرتان تناسب دارد. 

اگر در بخش منابع انسانی مشغول به کارید و کارمندی دارید که نمی‌داند حرکت بعدی‌اش چیست و چه مسیر شغلی را باید طی کند، سعی کنید او را به این آزمون هدایت کنید. این آزمون توسط جان هالند برای کمک به افرادی از این دست طراحی شده است. به جای این که خودتان مشاوره شغلی ارائه دهید، با آزمون رغبت شغلی می‌توانید به کارمندان خود کمک کنید آن چه را می‌خواهند انجام دهند، کشف کنند.

همچنین متناوباً می‌توانید از ابزارهای ارزیابی که آزمون هالند در اختیار شما قرار می‌دهد، برای تعیین مطابقت یک داوطلب با نقش‌های شغلی شرکتتان استفاده کنید. این موضوع باعث می‌شود روند استخدامی شما کارآمدتر باشد. به همین ترتیب، می‌توانید استعداد کارمندان خود را برای موقعیت‌های مختلف شرکت ارزیابی کنید و در عین حال رضایت شغلی کارمندان خود را افزایش دهید.

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

هفت روش برتر موثر در مدیریت منابع انسانی

منابع انسانی در دهه‌های گذشته به طور قابل توجهی تکامل یافته و همچنان ادامه دارد. با این حال، بهترین شیوه‌های منابع انسانی اصلی همچنان پابرجا بوده و در طول سال‌ها به عنوان دستورالعملی برای متخصصان منابع انسانی عمل کرده است. اما آنها شامل چه چیزی هستند و چرا اینقدر مهم هستند؟ در این مقاله، به هفت روش برتر برای منابع انسانی خواهیم پرداخت. اینها برای مدیریت مؤثر منابع انسانی بسیار مهم هستند.

۸ نکته برای سنجش اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان

در جایگاه مدیر کسب‌وکار یا کسی‌ که در حوزه منابع انسانی مسئولیت دارد، اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان اولویت و اهمیت زیادی دارد. چون آموزش کارکنان به بخش جدایی‌ناپذیر از توسعه سرمایه‌انسانی تبدیل شده و هزینه‌های زیادی برای آن صرف می‌شود.

گفت‌وگو