درون‌گرا درونگرا

۱۲ دلیل برای اینکه قدر درون‌گراها را بدانیم

دوازده دلیل برای گرامی دانستن درون‌گراها در روز جهانی درون‌گراها

دوم ژانویه روز جهانی درون‌گراهاست. گرچه این روز تعطیلی عمومی نیست اما از سال ۲۰۱۱ میلادی در سراسر جهان توسط درون‌گراها جشن گرفته می‌شود. این که روز جهانی درون‌گراها دقیقاً یک روز پس از شروع سال نوی میلادی است هم تصادفی نبوده است. ایده اصلی انتخاب این روز این بوده است که درون‌گراها پس از شلوغی و شور و هیجان سال نو، مدت زمانی را نیاز دارند تا باتری‌های خود را در زمانی که از معاشرت‌های اجباری و مکالمه های کوتاه و بی هدف با دیگران در تعطیلات رها شده‌اند، شارژ کنند.
روز جهانی درون‌گراها یعنی پوشیدن لباس راحت و تماشای فیلم‌های مورد علاقه‌تان از نتفلیکس.
همچنین این روز به آگاهی بخشی نسبت به درون‌گرایی هم کمک می‌کند و باعث یادآوری این می‌شود که درون‌گرایی خصلت محشری است، نه مایه‌ی شرمساری.

اگر روی درون‌گرا یا برون‌گرا بودن یا تیپ شخصیتی خود در پی اطلاعات دقیق‌تر هستید با صرف ۴ دقیقه وقت از این‌جا تست MBTI را بزنید و تفسیر ویدیویی آن‌را به صورت رایگان مشاهده کنید. این تست و دانستن تفسیر آن لذت‌بخش و آموزنده است و حتمن آن‌را به دوستان و خانواده خود نیز توصیه خواهید کرد.


در ادامه دوازده دلیل برای خوشحالی (در تمام روزهای سال) از درون‌گرایی را به نقل از سایت سایکالوژی‌ تودی خواهیم خواند:

۱. درون گراها واقعاً اطلاعات زیادی درمورد مسائل مورد علاقه خود دارند:

من یک دوست درون‌گرا دارم که اساساً یک دایره‌المعارف زنده از اسطوره شناسی سلتیک است. به طور مثال، اگر از او درمورد قهرمان “کوخولین” سوال کنید، نه تنها می‌تواند به شما بگوید که چگونه درگذشته، بلکه همچنین می‌گوید چه نوع ارابه‌ای را رانده است. با گوش دادن به صحبت‌های او همیشه با خود فکر می‌کنم “وای، او واقعاً اطلاعات زیادی درمورد مسائل مورد علاقه خود دارد! ” این موضوع به این دلیل است که افراد درون‌گرا عاشق یادگیری و افزودن دانش گسترده به گنجینه ‌های عظیم خود هستند. تعجب‌آور نیست که افراد درون‌گرا اغلب در زمینه مورد علاقه خود متخصص می‌شوند.


۲. درون‌گراها مسئله ساز و ایده پرداز هستند:

افراد درون‌گرا تمایل دارند که تنها کار کنند. ما افرادی هستیم که بی سر و صدا پشت میزهای خود نشسته‌ایم و ایده‌ها را بارها و بارها در ذهن خود تغییر می‌دهیم و این مسأله یک مزیت دارد. وقتی با دیگران هستید، مغز شما مجبور به انجام چند وظیفه است. تحقیقات نشان می‌دهد حتی اگر با کسی تعامل ندارید، بخشی از توجه شما فقط به حضور آن‌ها اختصاص می‌یابد.اما وقتی تنها باشید، می‌توانید ذهن خود را پاک کنید و افکار خود را متمرکز کنید و همه این تفکر عمیق و متمرکز می‌تواند به راه حل‌های بدیع و ایده‌های درخشان منجر شود.
بنابراین گروه‌های طوفان فکریی را فراموش کنید. از درون‌گراها یک راهنمایی بگیرید و به تنهایی کار کنید، زیرا “طبق گفته‌های کیت سویر روانشناس”، “دهه‌ها تحقیق ثابت نشان داده است که ایده‌های برآمده از گروه‌های طوفان فکری نسبت به همان تعداد از ایده‌های افرادی که به تنهایی کار می‌کنند و بعداً ایده‌های خود را روی هم جمع می‌کنند، به ایده‌های بسیار کمتری فکر می‌کنند.


۳. تسلیم شدن؟ نه هنوز!:

در زمینه حل مسئله درون‌گراها تمایل دارند بیشتر و زمان طولانی‌تری به مشکلات بچسبند و با آن درگیر باشند. زمانی که دیگران به سراغ موضوع دیگری رفته یا برای ادامه روز خود از سر کار به خانه بازگشته‌اند، درون‌گراها همچنان درگیر مشکلات و مسائل قبلی هستند. آلبرت انیشتین، فیزیکدان مشهور جهان که نظریه نسبیت را داده نیز احتمالاً یک درونگرا بوده است. او یک بار گفت: “این طور نیست که من خیلی باهوش باشم، فقط موضوع این است که بیشتر مشغول مشکلات می‌مانم.”


۴. در درازمدت درون‌گراها بازیکنان تیمی بهتری از برون‌گراها هستند

درست است. کورین بندرسکی و همکارانش دریافتند گرچه برون‌گراها اولین تاثیرات عالی را ایجاد می‌کنند، اما ممکن است با گذشت زمان وقتی عضوی از یک تیم هستند ما را ناامید کنند. بندرسکی توضیح می‌دهد “ارزش و اعتبار آن‌ها در کار به مرور کاهش می‌یابد.” “در یک تیم، انتظار می‌رود که سخت کار کنید و کمک زیادی کنید. اما برون‌گراها اغلب شنوندگان ضعیفی بوده و به خوبی همکاری نمی‌کنند.”از طرف دیگر، افراد درون‌گرا ممکن است در یک تیم بیشتر کار کنند، زیرا آن‌ها به فکر دیگران درباره خود اهمیت زیادی می‌دهند. آن‌ها نمی خواهند باری بر دوش دیگران باشند. بنابراین گرچه ممکن است شرکت‌ها به استخدام افراد برون‌گرا بیشتر متمایل باشند، زیرا در مصاحبه‌ها عالی به نظر می‌رسن ، اما مدیران باید به یاد داشته باشند که افراد درون‌گرا مشت محکم و قدرتمندی (در عین کم حرفی خود) دارند.


۵. افراد درون‌گرا عمق و صمیمیت باورنکردنی را در روابط خود وارد می‌کنند

ما تمایل به مکالمه با کیفیت، یک به یک و عمیق داریم. ما ترجیح می‌دهیم به جای صحبت در مورد هوا یا کاری که این آخر هفته انجام داده‌اید، به دنیای درونی شما نگاه کنیم. موضوعاتی مانند این که اخیراً چه چیزی یاد گرفته‌اید؟، ایده‌های شما چگونه تکامل می‌یابند؟، حال شما چطور است؟ برای ما جذاب‌تر هستند. وقتی در زندگی خود یک فرد نزدیک درون‌گرا داشته باشید، ممکن است صمیمیت را به گونه‌ای تکرارنشدنی تجربه کنید.


۶. درون‌گراها قدرت کلمات را می‌دانند

ما تمایل داریم بیشتر از آن‌چه که صحبت می‌کنیم، گوش دهیم و قبل از صحبت خوب فکر کنیم‌. ما کلمات خود را با دقت انتخاب می‌کنیم، زیرا می دانیم که کلمات را نمی‌توان بعد از بیان پس گرفت یا به راحتی فراموش کرد.


۷. درون‌گراها به مراقبت کمی نیاز دارند

می‌توانید ساعت‌ها ما را تنها بگذارید و ما فقط کارهای خود را انجام خواهیم داد. اگر دوست ما یا فرد مهم دیگری در زندگیمان هستید، لازم نیست به طور مداوم با ما تماس بگیرید‌، پیامک دهید یا وضعیت ما را بررسی کنید. اگر مدیر یک فرد درون‌گرا هستید، لازم نیست به طور دائم مراقب او باشید. افراد درون‌گرا تمایل دارند خود آغازگر باشند و به طور کلی بی سر و صدا و ثابت روی مسائل کار می‌کنند. در حقیقت، شما فقط در صورت داشتن مشکلی که نمی‌توانیم آن را به تنهایی برطرف کنیم از ما حرفی می‌شنوید. (البته باور کنید، ما پیش‌تر و قبل از مراجعه به شما دوازده مرتبه آن را با خود حل کرده‌ایم.) به همین ترتیب، نیازی به به ستایش مداوم یا برچسب‌های امتیازی روی تابلوی اعلانات شرکت یا فریاد کشیدن نداریم. اگر سخت کار می‌کنیم، از درون خود انگیزه می گیریم.


۸. درون‌گراها آرامشی در میان طوفان‌اند

وقتی همه نسبت به آخرین تغییر سیاست‌های شرکت موقعیت خود را از دست می‌دهند، افراد درون‌گرا به فکر روش‌های جدید برای تعدیل شرایط و تطبیق خود هستند. وقتی همه به دلیل دیر رسیدن هدیه تولد سفارشیشان از فروشگاه اینترنتی وحشت می‌کنند، افراد درون‌گرا بی سر و صدا در حال تهیه یک طرح پشتیبان هستند.


۹. درون‌گراها شما را درک می‌کنند

درون‌گراها بهتر شما را درک می‌کنند؛ چرا که تحقیقات نشان می‌دهد سپری کردن زمان در تنهایی (که درون‌گراها عاشق آن هستند) ممکن است باعث شود شما همدلی بیشتری با دیگران داشته باشید، به خصوص با افرادی که خارج از جمع اجتماعی شما هستند. این موضوع احتمالاً به این دلیل است که تنها بودن باعث می‌شود زمان بیشتری را برای تفکر و تعمق اختصاص دهید. در حقیقت تنهایی باعث می‌شود ارتباط بیشتری با دیگران برقرار کنید.


۱۰. درون‌گراها قبل از پریدن خوب نگاه می‌کنند

ما درون‌گراها کاری را با عجله انجام نمی‌دهیم و معمولاً تمامی احتمالات را قبل از تصمیم گیری مد نظر قرار می‌دهیم. این حالت هم در شغل و هم در زندگی شخصی ما وجود دارد. به طور مثال یک فرد برون‌گرا ممکن است سریع‌تر از یک فرد درون‌گرا وارد یک رابطه جدید شود. کاترین سادرمن و همکارش در تحقیقی متوجه شدند که یک فرد برون‌گرا ممکن است برعکس یک فرد درون‌گرا، به سرعت پس از طلاق مجدداً ازدواج کند. وقتی در اتخاذ تصمیمات عجله نکنید، عموماً تصمیمات بهتری می‌گیرید.


۱۱. درون‌گراها جهان را در مغز خود بازسازی می‌کنند و به ساختن جهانی که ما در آن زندگی می‌کنید کمک می‌کنند

درون‌گراها هنرمند، هنرپیشه، موسیقی‌دان، سرگرم‌کننده و نویسنده هستند. از جمله درون‌گراهای خلاق مشهور می‌توان به جی‌کی رولینگ (تنها کسی که سال‌ها زمان را صرف تصور کرده می‌تواند جهان هاگوارتز را خلق کند) و لیدی گاگا (وی گفته است: “من معمولا افکارم را در خود نگه می‌دارم و بر روی موسیقی خود تمرکز می‌کنم.”) اشاره کرد. همچنین شاندا رایمز، دیوید لترمن، هریسن فورد، گوینت پلترو، جان گرین، التون جان و اِما واتسن هم درون‌گرا هستند. این لیست می‌تواند تا ابد ادامه داشته باشد.


۱۲. چه کسانی دنیا را می‌چرخانند؟ درون‌گراها

برون‌گراها می‌توانند رهبری کنند، اما فراموش نکنیم که درون‌گراها هم رهبرانی قوی هستند. در حقیقت گزارش شده که ۴۰ درصد از مدیران ارشد خود را درون‌گرا توصیف می‌کنند، از جمله بیل گیتس که باور دارد درون‌گراها می‌توانند مدیران پر قدرتی باشند چرا که آن‌ها ارزش تنها بودن و تمرکز را به خوبی درک می‌کنند.وی در سال ۲۰۱۳ گفته است: “فکر می‌کنم درون‌گراها می‌توانند عملکرد خوبی داشته باشند. اگر باهوش باشید می‌توانید بیاموزید که از فواید درون‌گرا بودن چگونه استفاده کنید. مثلاً بیاموزید که چگونه چند روزی خلوت کرده و در مورد یک مساله سخت تصمیم گیری کنید، یاد بگیرید و تا جای ممکن زوایای آن موضوع را بررسی کنید.”از دیگر رهبران درون‌گرا می‌توان به گاندی، مادر ترزا، مارتین لوتر کینگ، باراک اوباما و آبراهام لینکن اشاره کرد.درون‌گراها افرادی رویاپرداز و عمل‌گرا هستند که برای آینده‌ای بهتر و روشن‌تر می‌جنگند

به مناسبت دوم ژانویه روز جهانی درون‌گراها، مطالعه کتاب «سکوت قدرت درون گراها در جهانی که از سخن گفتن نمی ایستد» را پیشنهاد می‌کنیم، این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های نیویورک تایمز هست و خانم سوزان کین آن را نوشته است. این کتاب نه تنها برای درون‌گراها بلکه برون‌گراها به علت در معرض ارتباط بودن مناسب است. به بررسی قدرت درونی درون‌گراها و افراد موفق و مشهور درون‌گرا از جمله گاندی پرداخته است.

از اینجا با: پیوستن به کارزیلا از مزایای مختلف آموزشی، استخدامی، حرفه‌ای و توسعه کسب و کار خود بهره‌مند شوید.

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

چرا اهمال کاری می‌کنیم؟

اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها، امری است که بسیاری از افراد با آن درگیرند و آن را ناشی از تنبلی خود می‌دانند، اما باید بدانید اهمال کاری به تنبلی یا مدیریت نامناسب زمان ارتباطی ندارد و تعللی است که بیشتر مربوط به خلق و خو و احساسات منفی است. اما راه‌هایی برای رهایی از آن نیز وجود دارد.

چرا فهرست کارهای روزانه مفید است؟

آیا تاکنون فکر کرده اید که چرا باید فهرست کارهای روزانه یا همان «to-do list» برای خود ایجاد کنید، در حالی که اغلب آن را گم می کنید یا نادیده می گیرید؟ روانشناسان پاسخی دارند که به شما کمک می‌کند، با استفاده از فهرست کارها، عملکرد خود را بهبود دهید و سازنده و خلاق باشید.

گفت‌وگو