تعلق خاطر کاری

چگونه در کارکنان خود تعلق خاطر ایجاد کنیم؟

تعلق خاطر کاری به عنوان یکی از پارادایم‌های جدید حوزه منابع انسانی به طور مثبت بر روی تعهد سازمانی کارکنان تاثیرگذار است و بخش زیادی از تغییرات در تعهد سازمانی را پیش‌بینی می‌کند.

یکی از دغدغه‌های مدیران و رهبران سازمانی، ایجاد اشتیاق و دلبستگی به کار و سازمان در میان کارکنان است.

یک روش این است که تلاش کنند تا به خود کارکنان القا کنند که هر کدام از آن‌­ها عهده‌­دار بخشی از یک کار بزرگ، اثربخش، مهم و تعیین‌­کننده هستند. این مدیران در ایجاد این احساس که کارکنان کاری مهم و ارزشمند دارند، هنرمندند. هنگامی که مدیران این گونه رفتار می­‌کنند، بدیهی است کارکنان کارآمدتر می‌شوند.

برای ایجاد احساس «تعلق خاطر شغلی» به عنوان مدیر یا کارفرما کاری کنید که هر کس احساس کند شغل و نقش مهمی دارد.

وقتی افراد حس می‌کنند کاری که انجام می‌دهند بخشی از یک کار بزرگ‌­تر است و وجود آن­ها اهمیت دارد، انرژی می‌گیرند. این حس برانگیزاننده، حس غیرمعمول برای کارمندان در کسب و کار نیست. بسیار اهمیت دارد که آن‌­ها فکر کنند بخشی مهم از یک دست‌آورد قابل توجه هستند. انسان­‌ها به طور ذاتی گرایش به سمت اهداف بزرگ‌­تر و خاص‌تر دارند تا این که فقط علایق شخصی خودشان را دنبال کنند. به همین خاطر هرکسی تمایل دارد کاری را انجام دهد که مؤثر واقع شود. فقط لازم است که شما هر کاری که می‌توانید انجام دهید تا این فضا ایجاد شود.

در نظر داشته باشید که کارکنان کارشان را از سه منظر می‌بینند:

  1. کاری که مجبورند انجام دهند و هیچ علاقه‌ای به آن ندارند.
  2. انجام کار صرفاً به عنوان یک شغل.
  3. شغل و فعالیتی که به خودی خود برای آ‌ن‌­ها بهترین شغل است و با وجود آن دنیا برای­شان ایده‌­آل می‌­شود.

مشخص است هر چه افراد از کارشان راضی‌تر باشند، برای سازمان خود مفیدتر واقع می‌­شوند. هر چه افراد تعلق خاطر و دلبستگی تام و تمام بیشتری نسبت به کار و سازمان داشته باشند، کیفیت کارشان بالاتر می‌رود. اگر در سازمان شما تعداد زیادی کارمند وجود دارد که فقط به خاطر دریافت حقوق آن‌­جا مشغول کارند، این مساله خود تهدیدی برای سوددهی سازمان محسوب می‌شود.

در ادامه ویدیویی تاثیرگذار را درمورد اهمیت احساس تعلق خاطر کاری در کارکنان ببینید:

مقالات مرتبط

پیروی متعهدانه: بنیاد رهبران موفق

رهبری یک کلمه رایج است. کتاب ها، مقالات و وبلاگ های پرفروش بیشماری در مورد رهبری نوشته شده است. دوره ها و جلسات اجرایی اختصاص داده شده به آموزش رهبری در همه جا وجود دارد. با این حال، هیچ کس در مورد افرادی که این رهبران رهبری می کنند صحبت نمی کند. پیروان اغلب نادیده گرفته می شود، اما به اندازه رهبری مهم است. بدون پیروان متعهد، رهبران نمی توانند موفق باشند.

بهره‌وری و روحیه: چرا کارکنان مثبت کار بیشتری انجام می‌دهند؟

اما چه چیزی در وهله اول باعث خوشحالی کارکنان می شود؟ و چرا این درست است که آنها احتمالاً کار بیشتری انجام می دهند؟ در این مقاله، ما نگاهی دقیق‌تر به ارتباط بین روحیه بالا و سطوح بالاتر بهره‌وری خواهیم داشت تا مشخص کنیم که چرا کارکنان مثبت کار بیشتری انجام می‌دهند.

آیا واقعاً به ارزش‌های شرکت نیاز داریم؟

«ارزش‌های» شرکت‌ها هنوز روی دیوارها وجود دارند، در ارائه‌های پاورپوینت و بروشورهای برند: «کار تیمی»، «احترام»، «تمرکز بر مشتری»، «علاقه‌مندی»، «صداقت». آیا آنها یک الهام، یک شعار یا واقعاً کلیشه‌های فراموش نشدنی تجارت مدرن هستند؟ ارزش‌هایی از این دست به ایجاد مکان‌هایی که برای کار در آنها خوب است کمک نمی‌کنند. تنها نحوه رفتار افراد در محل کار است که باعث ایجاد یک محل کار هماهنگ، فراگیر و منسجم می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که کیفیت شغل برای سلامت روان مهم‌تر از ساعات کاری است

کاهش ساعات کار لزوما بهترین راه برای بهبود سلامت روان نیست، زیرا کارشناسان می گویند کار معنادار برای کارمندان “بسیار مهم” است.
یک مطالعه آکادمیک نشان می¬دهد که کیفیت شغل، بیشتر از تعداد ساعات کار در هفته برای سلامت روان اهمیت دارد و کار خوب تأثیر کم کاری را کاهش می دهد.

۶ راه برای حمایت از رشد کارکنان و توسعه حرفه‌ای

نگهداری کارکنان یکی از بزرگترین تهدیدات کسب و کارها است. این موضوع در سال های اخیر تغییر کرده است و کارکنان اکنون قدرت بیشتری نسبت به روابط خود با کارفرمایان دارند. در واقع، ۶۵ درصد از کارمندان معتقدند که می توانند این کنترل را به نفع خود از طریق حقوق و مزایا به دست آورند.

گفت‌وگو