اگر در مورد گسترش کسب و کار خود جدی هستید، اتوماسیون سفارش فروش را جدی بگیرید

اگر در مورد گسترش کسب و کار خود جدی هستید، اتوماسیون سفارش فروش را جدی بگیرید

برای دهه‌ها، اتوماسیون فرآیندهای دستی و زمان بر برای مقیاس پذیری، سازگاری و کارآمدی کسب و کارها حیاتی بوده است. مطالعات پشت سر هم نشان می‌دهد که شرکت‌ها، به ویژه در سطح سازمانی، به سرمایه‌گذاری هنگفت در فناوری‌های اتوماسیون برای پیشبرد رشد و به دست آوردن برتری نسبت به رقابت ادامه می‌دهند.

پس چرا بسیاری از شرکت‌ها هنوز پول و ساعات کار انسانی را برای فروش دستی و فرآیندهای مدیریت سفارش هدر می‌دهند؟ تحقیقات نشان داد که حتی اگر یک سوم وظایف فروش و عملیات فروش را بتو‌ان به راحتی با فناوری امروزی خودکار کرد، از هر چهار شرکت فقط یک شرکت تنها یک فرآیند فروش را خودکار کرده است.

اینجا چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ برای حفظ جریان فروش و سفارشات، رهبری شرکت می‌تواند به طور قابل درک در مورد دخالت در این بخش از سازمان مردد باشد. خیلی اوقات، آنها تا زمانی که می‌توانند تغییرات جزئی ایجاد می‌کنند و به پیشرفت کمی دست می‌یابند یا اصلاً پیشرفت نمی‌کنند زیرا تیم‌های فروش و مراقبت از مشتری همچنان به دلیل مشغله کاری دست و پا بسته هستند. این باعث می‌شود تیم‌های فروش نتوانند ۱۰۰% روی فروش تمرکز کنند و تیم‌های پشتیبانی مشتری نتوانند به طور ۱۰۰% روی اطمینان از تحویل سریع و دقیق محصول تمرکز کنند.

اگر از فناوری برای اتوماسیون فرآیندهای فروش دستی، معمول و تکرار شونده و مدیریت سفارش خود استفاده نمی‌کنید، فرصت بزرگی را روی میز باقی می‌گذارید.

1 16

چالش مدیریت فروش و سفارش

در هر شرکت بزرگی، فروشندگان سفارشات دستی را به روش‌های مختلف دریافت می‌کنند: از طریق تلفن، فکس، ایمیل و در طول جلسات با نمایندگان فروش. برای هر سفارش دستی، یک نماینده فروش یا پشتیبانی مشتری باید جزئیات سفارش را تأیید کند، تخفیف‌ها و هزینه‌های حمل و نقل را محاسبه کند، و اطلاعات را چندین بار در صفحات گسترده ردیابی، نرم‌افزار حسابداری و لیست‌های بسته‌بندی وارد کند.

فرآیند کلی منجر به تلف شدن زمان کارکنان برای تصحیح اشتباهات، تحویل نادرست یا تاخیر، سود از دست رفته، خطاهای صورتحساب، تیرگی روابط با مشتری و حتی از دست دادن تجارت می‌شود.

فرآیند کلی فروش دستی گاها منجر به تلف شدن زمان کارکنان برای تصحیح اشتباهات، تحویل نادرست یا تاخیر، سود از دست رفته، خطاهای صورتحساب، تیرگی روابط با مشتری و حتی از دست دادن تجارت می‌شود.

2 19

یکپارچه سازی دیجیتال

SABX، ارائه‌دهنده تجارت دیجیتال و ابزارهای همکاری B2B، پیشنهاد می‌کند که شرکت‌ها به سمت «فروش و خرید یکپارچه دیجیتال» حرکت کنند.

برای انجام این کار، یک محیط مشترک برای تیم فروش و پشتیبانی مشتری شرکت خود ایجاد کنید تا بتوانند سفارشات را ثبت و پیگیری کنند. چندین راه حل مبتنی بر ابر وجود دارد. به دنبال مواردی باشید که امکان مبادله پرداخت را فراهم می‌کند و ارتباط دو طرفه را در کل فرآیند سفارش فروش ارائه می‌دهد.

سیستمی با این توانایی‌ها با دادن قابلیت به روز رسانی مستقیم محصول و اطلاعات قیمت به فروشندگان، صحت سفارش را تضمین می‌کند. هنگامی که خریداران برای ثبت سفارش وارد سیستم می‌شوند، همیشه بروزترین اطلاعات را در دسترس خود دارند.

وقتی شرکت‌ها به یک محیط خرید و فروش مبتنی بر ابر و خود خدمت می‌روند، آنها و مشتریانشان شرایط برد-برد را تجربه می‌کنند. هر دو می‌توانند به کارایی پی ببرند زیرا:

فعالیت‌های خرید و فروش را به صورت دیجیتالی یکپارچه شده است.

وظایف معمول ورود داده‌ها خودکار  شده است.

خطاهای سفارش پرهزینه حذف شده است.

به طور خودکار ارتباط دو طرفه در طول فرآیند سفارش فروش ضبط می‌شود.

پیگیری فعالیت سفارش از ابتدا تا انتها انجام می‌شود.

3 15

یک الزام رقابتی

گزارش فروش آینده گارتنر در سال ۲۰۲۵ پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، ۸۰ درصد از تعاملات فروش و سفارش B2B در کانال‌های دیجیتال رخ خواهد داد.

شرکت‌هایی که در پشت سر گذاشتن فرآیندهای شناخته‌شده تردید دارند و از زیرساخت‌های قدیمی خود دور نمی‌شوند، در خطر رها شدن هستند. اتوماسیون برای دادن توانایی به سازمان ها برای مدیریت فروش و سفارشات با سرعت و کارایی که دنیای دیجیتال امروزی نیاز دارد، ضروری است.

با اتوماسیون ارائه شده توسط فناوری دیجیتال مدرن، همه برنده می‌شوند. مشتریان از سرویس دهی سریعتر و دقیقتر سود می‌برند. شرکت‌ها از بهره‌وری نیروی فروش بالاتری سود می‌برند. نمایندگان فروش رضایت شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند زیرا اتوماسیون به آنها امکان می‌دهد روی آنچه بیشتر می‌خواهند تمرکز کنند: ارائه ارزش به مشتریان.

با اتوماسیون ارائه شده توسط فناوری دیجیتال مدرن، همه برنده می‌شوند. مشتریان از سرویس دهی سریعتر و دقیق ترسود می‌برند. شرکت‌ها از بهره‌وری نیروی فروش بالاتری سود می‌برند. نمایندگان فروش رضایت شغلی بیشتری را تجربه می‌کنند زیرا اتوماسیون به آنها امکان می‌دهد روی آنچه بیشتر می‌خواهند تمرکز کنند: ارائه ارزش به مشتریان.

مزایا بسیار فراتر از دستاوردهای بازده کوتاه مدت و صرفه جویی در هزینه است. رها از وزن دستی انجام کسب و کار، شرکت‌ها می‌توانند رشد را به صورت تصاعدی و بدون افزایش تعداد کارمندان محدود کنند، در حالی که خدمات درجه یک را به ذینفعان ارائه می‌دهند.

گفت‌وگو