15 پرسش و پاسخ اصلی مصاحبه شغلی

۱۵ پرسش و پاسخ اصلی مصاحبه شغلی

زمانی که داوطلبان برای درخواست مشاغل جدید می‌روند، باید برای پاسخ به برخی از سوالات اولیه مصاحبه شغلی آماده باشند. آنها همچنین باید یاد بگیرند که چگونه به سوالات مصاحبه شغلی پاسخ دهند.

1

سوالات متداول مصاحبه شغلی

۱. از خودتان بگویید؟

بسیاری از مصاحبه‌ها با این سوال شروع می‌شوند که تصوری از نامزد در مقابل مصاحبه کننده ایجاد می‌کند. داوطلب باید توجه داشته باشد که هنگام پاسخ دادن به این سؤال دچار لغزش نمی‌شود. کاندیداها باید به این نوع سوالات مصاحبه شغلی در سطح بالایی پاسخ دهند.

۲. چرا می‌خواهید برای شرکت کار کنید؟

بسیاری از مدیران استخدامی این نوع سوالات مصاحبه شغلی را از داوطلب می‌پرسند. با پرسیدن این سوال ، آنها می‌خواهند بدانند که نامزد در مورد شرکتی که آرزوی کار در آن را دارد چه می‌داند. این سوال همچنین می‌خواهد مطمئن شود که نامزد به اندازه کافی مشتاق است که برای شرکت کار کند.

۳. چگونه در مورد این موقعیت شغلی شنیدید؟

وقتی مصاحبه‌ کنندگان این سوال را می‌پرسند، انتظار ندارند بشنوند که نامزد در مورد این شرکت از وب‌سایتی ایده گرفته است. این نوع سوالات مصاحبه شغلی انتظار پاسخ‌های مرتبط با دانسته های داوطلبان در مورد شرکت را دارند. کاندیداها همچنین می‌توانند به این سوال به شیوه‌ای نوآورانه پاسخ دهند که انگیزه آنها برای کار در شرکت چیست.

۴. کمی در مورد رزومه خود به من بگویید.

هنگامی که این نوع سوالات مصاحبه شغلی از داوطلب پرسیده می‌شود، مصاحبه‌ کنندگان باید در مورد چیز خاصی در رزومه داوطلب بدانند که در واقع به آن افتخار می‌کنند. کاندیداها باید در مورد موفقیت یا تخصص خود در یک زمینه خاص به مصاحبه کننده بگویند.

۵. چرا به دنبال کار هستید؟

ممکن است این سوال به اندازه کافی حیاتی به نظر نرسد، اما با پرسیدن این سوال، مصاحبه‌ کنندگان سعی می‌کنند اطلاعاتی را از داوطلبان در مورد اینکه آیا به انتخاب خود شغل را ترک کرده‌اند، نرخ گردش مالی بالایی دارند یا اینکه از آخرین شغل خود اخراج شده‌اند یا خیر، به دست می‌آورند.

۶. چرا باید شما را استخدام کنیم؟

هنگامی که این نوع سوالات اولیه مصاحبه شغلی پرسیده می‌شود، نامزدها باید در نظر داشته باشند که مصاحبه کننده می‌خواهد بشنود که نامزد چه دستاوردهایی برای شرکت خود به ارمغان خواهد آورد. در اینجا، آنها مایلند بشنوند که نامزد تخصص و سابقه کاری خود را همراه با دستاوردهای خود خلاصه می‌کند.

۷. پنج سال دیگر خود را کجا می‌بینید؟

این سوال ممکن است برای داوطلبان در طول مصاحبه گیج کننده به نظر برسد. در اینجا، مصاحبه‌ کنندگان نیاز دارند که کاندیداها واقع‌بین‌تر باشند و در مورد راهی که می‌خواهند در آن مسیر شغل خود را شکل دهند، صحبت کنند. اهداف و رشد، فاکتورهای کلیدی تصمیم گیری برای یک مدیر استخدام هستند، زمانی که او تصمیم می‌گیرد که آیا نامزد برای کار مناسب است یا خیر.

اهداف و رشد، فاکتورهای کلیدی تصمیم گیری برای استخدام هستند، و نشان می‌دهند که نامزد برای کار مناسب است یا خیر.

۸. هر درگیری یا مشکلی که در طول کار با آن مواجه شده‌اید را به من بگویید.

این نوع سوالات اولیه مصاحبه شغلی انتظار پاسخ‌هایی در مورد نحوه برخورد داوطلب با هر نوع مشکل یا تعارض پیش آمده در شرکت دارند. همیشه توصیه می‌شود برای جلوگیری از شرایط ناخوشایند سکوت در میانه مصاحبه، از قبل به پاسخ این سوالات فکر کنید.

برای جلوگیری از شرایط ناخوشایند سکوت در میانه مصاحبه، از قبل به پاسخ این سوالات فکر کنید.

۹. شغل رویایی شما چیست؟

این سوال مانند این است که “خودت را در پنج سال آینده کجا می‌بینی”. با پرسیدن این نوع سوالات اولیه مصاحبه شغلی، مصاحبه کنندگان مایلند بدانند که کاندید در مورد اهداف شغلی خود چقدر واقع بین است. آنها همچنین می‌خواهند بدانند که آیا این شغل برای نامزد مناسب است یا خیر.

۱۰. از تیم خود چه انتظاری دارید؟

هدف از پرسیدن این سوال این است که ایده‌ای در مورد نحوه کار کاندید با تیم خود و اینکه آیا انتخاب نامزد انتخاب مناسبی برای شرکت است، جمع آوری شود. نامزدها باید با بیان اینکه چه چیزی را برای شرکت به ارمغان می‌آورند، به این سؤال به روشی نوآورانه پاسخ دهند.

۱۱. از مدیر خود چه انتظاری دارید؟

با پرسیدن سوال ، مصاحبه‌گر می‌خواهد بداند که کاندید به عنوان یک کارمند چگونه عمل می‌کند و چگونه با تیم سازگار است. مصاحبه کنندگان می‌خواهند که نامزدها صادقانه با نشان دادن نمونه‌ای از مدیر فعلی به این سوال پاسخ دهند.

۱۲. چگونه با استرس مقابله می‌کنید؟

مدیران استخدام هنگام پاسخ به این سوال، نقاط ضعف کاندیداها را شناسایی می‌کنند. آنها مطمئن می‌شوند که نامزدها پتانسیل مدیریت استرس را به شیوه‌ای مثبت و حرفه‌ای دارند. این نگرش به داوطلب کمک می‌کند تا در جهت دستیابی به اهداف خود پیشرفت کند.

۱۳. ۳۰ روز اول در این موقعیت برای شما چگونه خواهد بود؟

با پرسیدن این نوع سوالات اولیه مصاحبه شغلی، مصاحبه‌ کنندگان می‌خواهند از عملکرد داوطلبان در ماه اول خود مطمئن شوند. این اساساً عملکرد آنها را در کل دوره کاری تا حدودی نشان می‌دهد. نامزدها باید بر تخصص خود و نحوه استفاده از آن تمرکز کنند.

۱۴. شرایط حقوق شما چیست؟

همه مصاحبه کنندگان این سوال را نمی‌پرسند. تخصص و الزامات نامزدها از فردی به فرد دیگر متفاوت است. نامزدها باید حقوق و دستمزد خود را با توجه به نیازهای خود و همچنین تخصص خود و میزان عملکرد آنها در شرکت مطالبه کنند.

نامزدها باید حقوق و دستمزد خود را با توجه به نیازهای خود و همچنین تخصص خود و میزان عملکرد آنها در شرکت مطالبه کنند.

۱۵. آیا سوالی دارید؟

این احتمالاً آخرین سؤالی است که هر مصاحبه کننده از داوطلب می‌پرسد. این برای بررسی این است که آیا نامزد هر نوع سؤالی با مصاحبه کننده دارد یا خیر. کاندیداها می‌توانند از این سوال در مورد شانس خود برای برجسته شدن استفاده کنند. داوطلبان می‌توانند قبل از آمدن به مصاحبه فهرستی از سوالات را تهیه کنند و به جای نه گفتن، از مصاحبه کننده بپرسند.

داوطلبان باید قبل از آمدن به مصاحبه فهرستی از سوالات را تهیه کنند و به جای نه گفتن، از مصاحبه کننده بپرسند.

گفت‌وگو