کنجکاوی یک نیروی محرکه و دست کم گرفته شده است

کنجکاوی یک نیروی محرکه و دست کم گرفته شده است

امروزه در سازمان‌هایمان از واژه نوآوری در بسیاری از زمینه‌ها استفاده می‌کنیم. ما می‌گوییم می‌خواهیم نوآور باشیم. گفتن آن نسبتاً آسان است اما بسیار دشوار است. با این وجود می‌توان با پرورش کنجکاوی، توانایی نوآوری را تقویت کرد. این کلیدی است که ما به آن نیاز داریم.

با پرورش کنجکاوی، توانایی نوآوری را تقویت کرد. این کلیدی است که ما به آن نیاز داریم.

کنجکاو بودن به معنای علاقه و طمع به دانش است. ما با کنجکاوی به دنیا می‌آییم. ما در کودکی هر چیزی را که به دستمان می‌رسد بررسی می‌کنیم. ما چیزها را تکه تکه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که از چه چیزی ساخته شده‌اند، چگونه کنار هم قرار گرفته‌اند و چگونه کار می‌کنند. تا زمانی که بچه هستیم از طریق کنجکاوی خود برای خود درکی از جهان ایجاد می‌کنیم.

کنجکاو بودن به معنای علاقه و طمع به دانش است. ما با کنجکاوی به دنیا می‌آییم. تا زمانی که بچه هستیم از طریق کنجکاوی خود برای خود درکی از جهان ایجاد می‌کنیم.

2 11

دانیل گولمن (Daniel Goleman)، در کتاب هوش عاطفی خود می‌گوید:

آمادگی کودک برای مدرسه بستگی به اساسی‌ترین دانش، نحوه یادگیری دارد. این گزارش هفت عنصر کلیدی این ظرفیت حیاتی را فهرست می‌کند که همگی مربوط به هوش هیجانی هستند. یکی از این موارد کنجکاوی است. این حس که دانستن چیزها مثبت است و منجر به لذت می‌شود.

سازمان نوآور به طرز آزاردهنده‌ای کنجکاو است. متوقف می‌شود و زمینه‌ها را بررسی می‌کند. همه چیز را وارونه می‌کند، چالش‌ها را تشریح می‌کند و از زوایای مختلف به آنها نگاه می‌کند.

سازمان نوآور به طرز آزاردهنده‌ای کنجکاو است. متوقف می‌شود و زمینه‌ها را بررسی می‌کند. همه چیز را وارونه می‌کند، چالش‌ها را تشریح می‌کند و از زوایای مختلف به آنها نگاه می‌کند.

سازمان کنجکاو از علامت سوال سازنده استفاده می‌کند: چه می‌شد اگر؟ اگر یکی می‌توانست چه؟ چطور توانستیم؟ چه کسی را باید درگیر کنیم؟ دانشی که می‌توانیم استفاده کنیم کجاست؟ سازمان کنجکاو مشکلات را با نگاه کردن به آنها با تعجب سازنده حل می‌کند. تغییر مداوم زمان مستلزم آن است که یاد بگیریم کنجکاو باشیم. این به طرز آزاردهنده‌ای وقت گیر است – و بسیار بسیار دست کم گرفته شده است.

سازمان کنجکاو مشکلات را با نگاه کردن به آنها با تعجب سازنده حل می‌کند.

کنجکاوی باید دوباره اختراع شود. کنجکاوی با چیزی منفی مرتبط است. اگرچه ما کنجکاو به دنیا آمده‌ایم، اما طوری تربیت شده‌ایم که کنجکاو نباشیم.

پرسشگر دائمی باید از پرسیدن تمام آن سوالات «احمقانه» دست بردارد. پیام این است که کنجکاوی برای ما مشکل ایجاد می‌کند. کنجکاو بودن با هیچ چیز مثبتی همراه نیست. عمدتاً به عنوان چیزی کمی نامناسب تلقی می‌شود.

نکته اینجاست: ما برای باهوش بودن تربیت شده‌ایم. وقتی باهوش باشیم، جواب را می‌دانیم. ما می‌دانیم که در چه چیزی مورد بررسی قرار گرفته‌ایم. می‌فهمیم، می‌توانیم توضیح دهیم و می‌توانیم پاسخ دهیم. کارمند باهوش جواب را می‌داند. پاسخ او این نیست: «اگر…؟»

تصور کنید که پرسیدن سؤالات خوب از احترام بالایی برخوردار باشد. تصور کنید که بتوانید سؤالات رویایی «چه می‌شد اگر» به طور گسترده شناخته شده باشد. به عنوان یک سیاستمدار، به عنوان یک روزنامه نگار و به عنوان یک کارمند.

کارمندانی که تصمیمات را زیر سوال می‌برند همکاری نمی‌کنند. نگرش درستی ندارند اگر از سازمان‌هایی که با نوآوری کار می‌کنند بپرسیم بزرگترین چالش آنها چیست، پاسخ اغلب این است که پیاده‌سازی چیزی جدید دشوار است.

این ریشه دار بودن بزرگترین چالش است. واضح است. ما به اعضای سازمان فرصتی برای درک تغییرات نمی‌دهیم. ما کنجکاوی را در معادله وارد نکرده‌ایم.

گویی هنوز فکر می‌کنیم که تغییر یک موضوع مدیریتی و ارتباطی است که با توجه به موقعیت تعیین می‌شود.

1 14

کنجکاوی: این چیزی است که ما تمرین می‌کنیم!

ما باید کنجکاوی را تسهیل کنیم. از آن استفاده کنید. تا زمانی که به طور طبیعی کنجکاو نباشیم، باید اطمینان حاصل کنیم که آن را تمرین کرده و از کنجکاوی استفاده می‌کنیم. کنجکاوی کاربردی یک رشته است. این چیزی است که به راحتی در فرآیندهای تفکر مبتنی بر شواهد و انعکاس روزمره ما فراموش می‌شود. کنجکاوی به عنوان بخشی از فرآیند نوآوری به چه معناست؟ چگونه آن را انجام دهید؟

وقتی با فرآیندهای حل مسئله یا نوآوری کار می‌کنیم، جایی که نیاز به شناسایی زمینه‌های جدید فرصت‌ها وجود دارد، می‌توانیم آگاهانه کنجکاوی را تمرین کنیم. راه‌های زیادی برای کار با کنجکاوی در یک تفکر متفاوت وجود دارد. آنچه مهم است این است که ما آگاهانه سعی کنیم موضوع را در جهات مختلف باز کنیم و به مسائل سازنده نگاه کنیم. یکی از این روش‌ها گره گشایی نام دارد.

گره گشایی

به عنوان مثال، اجازه دهید سعی کنیم یک کیک کوچک را باز کنیم. اگر با چشمان کنجکاو به یک کیک کوچک نگاه کنیم، چیزهای زیادی را شامل می‌شود. مواد تشکیل دهنده، لعاب‌های مختلف، و تزئینات، شکل پخت آنها، دستور العمل‌ها، ظروف، اما این فرآیند پخت آنها نیز هست.

پختن و تزئین آنها می‌تواند یک فعالیت اجتماعی باشد. شاید آنها برای یک رویداد اجتماعی پخته می‌شوند، و در نهایت، ممکن است پخته شوند تا بتوانیم نتایج نهایی را در فیس بوک نشان دهیم.

مجوزهای لجستیک، بسته بندی، حمل و نقل، مواد غذایی و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. چشم‌های مختلف از زوایای مختلف به چیزها نگاه می‌کنند. و اکنون می‌توانیم به این فکر کنیم که دیدگاهی درباره آن ایجاد کرده‌ایم. مواد تشکیل دهنده و بسته بندی. معضلات و نیازهای اجتماعی تولید و روند. خیلی خیلی بیشتر از یک کیک ساده.

5 1

سازمان نوآور می‌تواند از کنجکاوی برای کار با تغییرات و تثبیت چیزهای جدید استفاده کند

این آگاهی را ایجاد می‌کند که راه‌حل‌های بسیار دیگری برای سؤالی که روی آن کار می‌کنید وجود دارد و زوایای بیشتری برای بررسی آن وجود دارد. آنها تمرین‌هایی هستند که بزرگترین درک را از اینکه نوآوری واقعاً چیست ایجاد می‌کند.

سازمان نوآور می‌تواند از کنجکاوی برای کار با تغییرات و تثبیت چیزهای جدید استفاده کند. اگر فرآیند را برگردانیم و از بیان آنچه می‌خواهیم لنگر بیاندازیم خودداری کنیم، و در عوض کارکنان خود را درگیر کنیم، که به تثبیت چیزی جدید در یک فرآیند باز و کنجکاو کمک می‌کنند، آنگاه می‌توانیم واجد شرایط باشیم و راه‌حل‌های جدیدی را توسعه دهیم که تا حد زیادی بر تجربیات، دانش و منابع موجود در سازمان بنا شود.

کنجکاوی کلید لنگرسازی موفق می‌شود.

سازمان نوآور می‌تواند از کنجکاوی برای کار با تغییرات و تثبیت چیزهای جدید استفاده کند.

3 11

یک، دو، سه، کنجکاوی.

تنها یک کار وجود دارد: کنجکاوی را به خود جلب کنید! که نیاز به تصمیم و اقدام آگاهانه دارد.

• از کنجکاوی استفاده کنید

از کلمه کنجکاوی برای توصیف رفتار و طرز تفکر مثبت استفاده کنید. راه‌حل‌های نامرئی و زوایای جدیدی را پیدا کنید که از طریق استفاده آگاهانه از کنجکاوی به وجود می‌آیند. کنجکاوی را به عنوان یک رفتار یا طرز فکری که ارزش آفرین است ذکر کنید.

• کنجکاوی را بشناسید

به کنجکاوی در سازمان اشاره کنید. روشن کنید که کنجکاوی یک توانایی ارزشمند است. مطمئن شوید که چگونه ترکیب دانش و انطباق دانش مبتنی بر کنجکاوی نتایجی را ایجاد می‌کند.

• کنجکاوی را برنامه‌ریزی کنید

آن را در دستور کار قرار دهید. فضایی برای فرآیندهای کنجکاو در جلسات و کارگاه‌ها و در کارهای روزمره ایجاد کنید. روش‌هایی را شامل کنجکاوی در فرآیندهای کاری بگنجانید.

• در کنجکاوی خوب باشید

کارکنان را آموزش دهید. یاد بگیرید. آموزش کنجکاوی را تسهیل کنید.

4 3

گفت‌وگو