مدیریت در پاندمی کرونا

پاندمی به مدیران شرکت‌ها چه آموخت؟

هیچ چیز به این اندازه برای یک کارآفرین ترسناک نیست که همه کارها را درست انجام دهد اما همه چیز به شکلی اشتباه پیش رود. بسیاری از کارآفرینان تصور می‌کنند که چالش‌های احتمالی را پشت سر گذاشته‌اند و مشکلات سخت کاری شخصیت آن‌ها را شکل داده است. با این حال برای بسیاری، در این روزهای کرونایی هیچ چیز به اندازه از دست دادن افرادی که با آن‌ها کار کرده‌اند و دوستشان داشتند چالش برانگیز و سخت نیست.

در میان تمام درس‌هایی که در سال ۲۰۲۰ آموخته‌ایم، شاید بزرگ‌ترین مورد این بوده است: شیوع کرونا نشان داده است که چه تعداد از رهبران کسب و کارها در این شرایط با فکر عمل می‌کنند؛ تعدادی که متاسفانه چندان زیاد نیست.

پاندمی کرونا آزمونی بزرگ برای شناسایی رهبران و مدیران برتر در برخورد با کارکنان و منابع انسانی بود. مدیرانی که سربلند شدند و مدیرانی که سرمایه انسانی را به فنا دادند.

اما چه راهکارهایی برای مدیریت بهتر در شرایط کرونا وجود دارد؟

برای رهبری حرف نزنید، عمل کنید

در ابتدای شیوع کرونا، یک محقق دانشگاه واشینگتن تخمین زد که بیش از ۱۴ میلیون کارگر در ایالات متحده هر هفته در معرض بیماری کووید-۱۹ قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که نظرسنجی دیگر که توسط «مرکز تحقیقات پیو -Pew Research Center» انجام شده است، نشان می‌دهد که ۷۱ درصد از کارگرانی که می‌توانستند در وهله اول کار خود را از خانه انجام دهند، به دورکاری روی آوردند.

همان‌قدر که به برگشتن به محیط کار اعتقاد داریم، باید به شرایط ایمنی هم اهمیت بدهیم. به همین دلیل اگر قرار است به محیط کار برگردیم، باید به مواردی مثل حفظ فاصله اجتماعی، فعالیت به صورت پاره وقت و استفاده از کارمندانی که در معرض خطر نیستند، دقت کنیم.

در این شرایط در حالی که بسیاری از مدیران و رهبران اصرار به حضور کارمندانشان دارند، خود در خانه هستند یا در دفاتر شخصیشان پنهان شده‌اند. مدیران نباید از کارمندان انتظار متفاوتی نسبت به استانداردهای خود داشته باشند.

افراد پیشرو را شناسایی کنید

در زمان شیوع بیماری کرونا، شاهد احساسات فراوانی از سمت افراد مختلف بوده‌ایم. برخی از کارمندان با وجود چنین شرایطی خود را در کار غرق کردند، در حالی که بعضی دیگر تلاش کردند تا از دورکاری و ماندن در خانه به نفع خود استفاده کنند. تعداد انگشت شماری هم به رغم محدودیت‌های این بیماری روش‌های جدیدی را در کار ابداع کردند.

این افراد شگفت انگیز را شناسایی کنید و مطمئن شوید که از آن‌ها تقدیر خواهید کرد.

لبخند را فراموش نکنید!

البته که در طول بیماری کرونا خبر زیادی از ترفیعات شغلی نخواهید شنید، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید در همین زمان ۳۵ شرکت مهم دنیا مزایای کارمندان خود را افزایش داده‌اند.

مقاله ای که از سایت EBN در دسامبر امسال منتشر شد، نشان می‌داد که چگونه این ۳۵ شرکت مزایایی مانند مراقبت از افراد نیازمند، برنامه‌های سلامتی، ساعات کاری انعطاف‌پذیر و حتی پزشکی از راه دور را برای کارمندان خود ارائه داده‌‍‌اند یا سعی در افزایش آن داشته‌اند.

البته که ممکن است برای برخی مدیران و رهبران کسب و کارها چنین سوالی پیش بیاید: چرا باید هزینه بیشتری در زمان شیوع این بیماری پرداخت کرد؟ و البته که پاسخ مشخص است: چون این پول با مقدار بیشتری برمی‌گردد.

در برخی شرکت‌ها، ساعات منعطفی برای کارمندان در نظر گرفته می‌شود. علاوه بر این پاداش سالانه برای آن‌ها محفوظ مانده است. این در حالی است که بسیاری از کارمندان انتظار داشتند که پاداش‌هایشان قطع خواهد شد.

از طرف دیگر در گذشته، شناخت بیشتر از کارمندان در مراسم و مهمانی‌های سالانه صورت می‌گرفت، اما اکنون می‌توان چنین مهمانی‌هایی را به صورت مجازی برگزار کرد. جعبه‌های غذا و بطری‌های نوشیدنی را به خانه کارمندان فرستاد تا در این جشن با خانواده خود سهیم باشند. در عوض از طریق ویدیوها و گفتگوهای مجازی برای شناخت کارمندان اقدام کرد.

شاید همچنان برخی بپرسند که آیا در چنین روزهایی ارزش دارد که هزینه‌هایی به این شکل پرداخت کنیم؟ و باید به شما بگوییم که بسیاری از مدیران بعد از اجرای این برنامه‌ها، ایمیل‌های صمیمانه‌ای از کارمندان دریافت کردند که تحت تاثیر این اتفاق قرار گرفته بودند.

به خاطر بسپارید که مدت‌ها پس از واکسیناسیون و ریشه‌کن شدن کرونا، کارمندان به یاد خواهند داشت که شما برای آن‌ها چه کرده‌اید.

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

چرا اهمال کاری می‌کنیم؟

اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها، امری است که بسیاری از افراد با آن درگیرند و آن را ناشی از تنبلی خود می‌دانند، اما باید بدانید اهمال کاری به تنبلی یا مدیریت نامناسب زمان ارتباطی ندارد و تعللی است که بیشتر مربوط به خلق و خو و احساسات منفی است. اما راه‌هایی برای رهایی از آن نیز وجود دارد.

گفت‌وگو