وقتی اشتیاق داشتن علیه شما کار می کند

وقتی اشتیاق داشتن علیه شما کار می‌کند

هنگامی که استیو جابز در سال ۱۹۹۷ پس از ۱۲ سال غیبت به اپل بازگشت، شرکتی که او یکی از بنیانگذاران آن بود، ناامید، بی سکان و نزدیک به ورشکستگی بود. در یک جلسه کارکنان، جابز طرح خود را برای احیای نام تجاری در حال مبارزه، با لمس یک عنصر ضروری به اشتراک گذاشت: اشتیاق. او گفت: “افراد با اشتیاق می‌توانند دنیا را به سمت بهتر شدن تغییر دهند.”

اشتیاق جابز و توانایی او در برقراری ارتباط، شرکت را نجات داد.

رهبران کسب و کار مانند جابز که در محل کار ابراز اشتیاق می‌کنند، می‌توانند از مزایای بزرگی بهره‌مند شوند و تحسین و حمایت کافی را از همکاران برای اجرای موفقیت آمیز ایده‌های خود به دست آورند. با این حال، بر اساس تحقیقات جدید، اشتیاق جنبه تاریکی نیز دارد و اگر کارکنان مراقب نحوه و زمان ابراز آن نباشند، می‌تواند همکاران را منصرف کند یا حتی باعث شود آنها احساس خطر کنند.

“شما نمی‌توانید فقط اشتیاق خود را ابراز کنید و انتظار داشته باشید که آن چیز بسیار خوبی باشد. همیشه این راهی نیست که مردم را با خود همراه کنید. پروفسور جان ام. جاچیموویچ، (Jon M. Jachimowicz) استادیار دانشکده بازرگانی هاروارد، می‌گوید: زمان و مکانی برای آن وجود دارد. حتی می‌تواند خطرناک باشد اگر مراقب زمان، چگونگی و کسی که در برابر او ابراز اشتیاق می‌کنید، نباشید.

زمان و مکانی برای آن وجود دارد. حتی می‌تواند خطرناک باشد اگر مراقب زمان، چگونگی و کسی که در برابر او ابراز اشتیاق می‌کنید، نباشید.

اشتیاق می‌تواند مسحور کننده باشد

هنگامی که یک کارمند در زمان مناسب و در زمینه مناسب برای یک ایده ابراز اشتیاق می‌کند، این انرژی مثبت شدید می‌تواند مانند یک کشش گرانشی عمل کند که سایر کارکنان را برای سرمایه گذاری زمان و حمایت خود جذب می‌کند و در نهایت به موفقیت ایده کمک می‌کند. ریچارد برانسون، بنیانگذار گروه ویرجین، گفته است: “شور، مانند لبخند، مسری است. این به همه اطرافیان شما نفوذ می‌کند و افراد مشتاق را به مدار شما جذب می‌کند.”

1 4

اما چه زمانی اشتیاق کار می‌کند و چه زمانی کار نمی‌کند؟

Jachimowicz و تیم او مجموعه‌ای از شش مطالعه را برای درک بهتر اشتیاق در محل کار طراحی کردند.

“شور، مانند یک لبخند، مسری است.”

در اولین مطالعه، که اثربخشی اشتیاق را در یک محیط واقعی آزمایش کرد، تیم داده‌ها را از برنامه تلویزیونی کانادایی اژدها جمع‌آوری کرد، جایی که ۱۷۷ کارآفرین ایده‌ها و محصولات تجاری خود را در پانل پنج سرمایه‌گذار به نام اژدها مطرح کردند. برای درخواست حمایت آیا ارائه های پرشور سرمایه گذاران بیشتری را جذب می‌کند؟

تیم تحقیقاتی دریافت که کارآفرینانی که به پروژه‌های خود علاقه مند بودند، پیشنهادات بیشتری دریافت کردند. در واقع، فقط یک افزایش جزئی (یک انحراف معیار) در میزان علاقه‌ای که کارآفرین ابراز داشت، باعث افزایش ۴۰ درصدی در احتمال اعطای بودجه شد.

وقتی کسی را می‌بینیم که پرشور است، اغلب آن را نشانه‌ای از شایستگی و موفقیت در آینده می‌دانیم. در نتیجه، ما از آن شخص پشتیبانی می‌کنیم.

گاهی اوقات اشتیاق مناسب نیست

در همان زمان، تیم دریافت که اشتیاق همیشه کارساز نیست. در مطالعه دوم، شرکت‌کنندگان ویدئوهایی از لانه اژدها را تماشا کردند و میزان شور کارآفرینان را ارزیابی کردند. سرمایه گذاران بیشتر تمایل داشتند که کیف پول خود را به روی کارآفرینانی بگشایند که اشتیاق خود را به روش‌های معتبر ابراز می‌کنند.

با این حال، کارآفرینانی که به عنوان ابراز اشتیاق با یک یادداشت نادرست دیده می‌شوند، حمایت چندانی از سوی سرمایه‌گذاران به دست نیاوردند. به عنوان مثال، یکی از کارآفرینان وقتی اژدها در حال پرسیدن سؤالات روشن‌کننده بودند، حرف آنها را قطع کرد و دیگری با هدایت یک موضوع پرشور فقط به سمت یک اژدها در حالی که چهار اژدهای دیگر را نادیده می‌گرفت، باعث شد داوران احساس ناراحتی کنند.

یاچیموویچ می‌گوید: “کارکنان باید از خود بپرسند: آیا این موقعیتی است که در آن ابراز اشتیاق مناسب است، و اگر چنین است، چگونه می‌توانم اشتیاق را به گونه ای ابراز کنم که ارزشمند است؟”

در همان زمان، تیم دریافت که اشتیاق همیشه کارساز نیست. در مطالعه دوم، شرکت‌کنندگان ویدئوهایی از لانه اژدها را تماشا کردند و میزان شور کارآفرینان را ارزیابی کردند. سرمایه گذاران بیشتر تمایل داشتند که کیف پول خود را به روی کارآفرینانی بگشایند که اشتیاق خود را به روش های معتبر ابراز می‌کنند.

با این حال، کارآفرینانی که به عنوان ابراز اشتیاق با یک یادداشت نادرست دیده می‌شوند، حمایت چندانی از سوی سرمایه‌گذاران به دست نیاوردند. به عنوان مثال، یکی از کارآفرینان وقتی اژدها در حال پرسیدن سؤالات روشن‌کننده بودند، حرف آنها را قطع کرد و دیگری با هدایت یک موضوع پرشور فقط به سمت یک اژدها در حالی که چهار اژدهای دیگر را نادیده می‌گرفت، باعث شد داوران احساس ناراحتی کنند.

یاچیموویچ می‌گوید: “کارکنان باید از خود بپرسند: آیا این موقعیتی است که در آن ابراز اشتیاق مناسب است، و اگر چنین است، چگونه می‌توانم اشتیاق را به گونه‌ای ابراز کنم که ارزشمند است؟

اشتیاق برای بعضی از مشاغل کار نمی‌کند

اشتیاق همچنین می‌تواند در موقعیت‌های خاص بیشتر از موقعیت‌های دیگر نتیجه معکوس داشته باشد. مطالعه سوم، افرادی را با دو شغل متفاوت که به کار خود ابراز علاقه می‌کردند، مقایسه کرد: حسابداران و مشاور. ۶۴ شرکت کننده گفتند که مناسب است مشاوران ابراز علاقه کنند، اما نه حسابداران. یکی از شرکت‌کنندگان ادعا کرد: «حسابداران باید رواقی و بی‌احساس بمانند».

یاچیموویچ می‌گوید: «ممکن است با حس عینیتی که مردم از مشاغل خاص انتظار دارند، مرتبط باشد. ما می‌خواهیم معلمانمان مشتاق باشند و عطش یادگیری را القا کنند، اما می‌خواهیم حسابدارانمان با پشتکار کار کنند. ما وکلای پرشور می خواهیم، اما قضات پرشور نمی خواهیم.»

ما می‌خواهیم معلمانمان مشتاق باشند و عطش یادگیری را القا کنند، اما می‌خواهیم حسابدارانمان با پشتکار کار کنند. ما وکلای پرشور می‌خواهیم، اما قضات پرشور نمی‌خواهیم.

همکاران باید باور کنند

به گفته محققان، هشدار دیگری وجود دارد که باید در نظر گرفت. مردم تنها در صورتی از همکاران پرشور حمایت خواهند کرد که با هدف خود موافق باشند.

هنگامی که شرکت کنندگان در مطالعه چهارم در مورد کارکنانی که به مسائل زیست محیطی علاقه داشتند مطالعه کردند، تنها شرکت کنندگانی که با این دیدگاه‌ها همدردی کردند تحسین خود را نشان دادند. بقیه پشت کردند.

اگر من یک رهبر در یک شرکت یا تیم هستم، فقط ابراز علاقه لزوماً باعث نمی‌شود که مردم با من موافق باشند و به من کمک کند تا موفق شوم.

اشتیاق در محیط‌های رقابتی نتیجه معکوس می‌دهد

حتی بدتر از آن، اشتیاق می‌تواند در موقعیت‌های رقابتی سمی باشد. این مقاله می‌گوید: «شور می‌تواند چسبی باشد که دیگران را به هم پیوند می‌دهد، اما می‌تواند به عنوان بنزینی باشد که احساسات رقابتی را برانگیخته می‌کند».

در مطالعه پنجم، که در آن شرکت‌کنندگان تصور می‌کردند در حال رقابت با همکارشان برای ارتقاء شغلی هستند، شرکت‌کنندگان نه تنها از حمایت از یک همکار پرشور خودداری کردند، بلکه آنها را تهدیدکننده می‌دانستند.

شور می‌تواند چسبی باشد که دیگران را به هم پیوند می‌دهد، اما می‌تواند به عنوان بنزینی باشد که احساسات رقابتی را برانگیخته می‌کند.

وانمود کردن کار نمی‌کند

ابراز شور و اشتیاق در یک مصاحبه شغلی می‌تواند به نفع یک نامزد باشد، اما نامزد باید توجه داشته باشد که در شرایط خاص ممکن است ناامید کننده باشد.

یک توصیه یاچیموویچ برای نامزدهای شغلی  و همچنین همه کارکنان، برای این موضوع این است که: هرگز اشتیاق را جعل نکنید، اگر آن را احساس نمی‌کنید.

او می گوید: «مردم واقعاً در تشخیص اشتیاق جعلی خوب هستند. «حتی اگر بتوانم یک بار در مصاحبه با گفتن اینکه واقعاً می‌خواهم اینجا کار کنم، شما را فریب دهم، نمی‌توانم شما را برای شش ماه آینده در کار فریب دهم. و هنگامی که مردم متوجه می‌شوند که شما پرشور نیستید، احساس می‌کنند فریب خورده‌اند. وقتی مردم در محل کار ابراز علاقه می‌کنند، باید همیشه اصیل و واقعی باشد.»

مردم واقعاً در تشخیص اشتیاق جعلی خوب هستند.

2 5

گفت‌وگو