روز جهانی صلح - 21 سپتامبر (30 شهریور)

روز جهانی صلح – ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور)

روز جهانی صلح که هر ساله در ۲۱ سپتامبر جشن گرفته می‌شود، به تقویت آرمان‌های صلح در درون و بین همه ملت‌ها و مردم اختصاص دارد. در زمانی که جنگ و خشونت اغلب چرخه‌های خبری ما را در انحصار خود در می‌آورد، روز جهانی صلح یادآور الهام بخشی است از آنچه می توانیم با هم خلق کنیم. صلح. بیایید به آن فرصت دهیم!

تاریخچه روز بین المللی صلح

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۱ سومین سه‌شنبه سپتامبر را به عنوان روز جهانی صلح اعلام کرد. این روز مصادف با روز افتتاحیه جلسات سالانه مجمع عمومی بود. هدف از آن روز، تقویت آرمان‌های صلح در سراسر جهان بود و هنوز هم باقی است.

دو دهه پس از برپایی بزرگداشت این روز ، در سال ۲۰۰۱، مجمع تاریخ برگزاری سالانه را در ۲۱ سپتامبر تغییر داد. بنابراین، با شروع سال ۲۰۰۲، ۲۱ سپتامبر نه تنها زمانی برای بحث در مورد چگونگی ترویج و حفظ صلح در بین همه مردم است، بلکه همچنین یک دوره ۲۴ ساعته آتش بس جهانی و عدم خشونت برای گروه‌های در حال نبرد فعال می‌باشد.

صلح امکان پذیر است. در طول تاریخ، اکثر جوامع بیشتر اوقات در آرامش زندگی کرده‌اند. امروزه احتمال مرگ ما در جنگ بسیار کمتر از پدر و مادر یا پدربزرگ و مادربزرگمان است. از زمان تأسیس سازمان ملل متحد و ایجاد منشور سازمان ملل متحد، دولت‌ها موظف هستند از زور علیه دیگران استفاده نکنند، مگر اینکه برای دفاع از خود اقدام کنند یا از سوی شورای امنیت سازمان ملل مجوز داده شده باشد.

زندگی در دنیایی که صلح وجود دارد بهتر است و امروز ما به کسانی که صلح‌جو و حافظ صلح بوده‌اند نگاه می‌کنیم تا بیاموزیم که هر کدام به تنهایی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا جهان را به مکانی آرام‌تر تبدیل کنیم.

زندگی در دنیایی که صلح وجود دارد بهتر است و امروز ما به کسانی که صلح‌جو و حافظ صلح بوده‌اند نگاه می‌کنیم تا بیاموزیم که هر کدام به تنهایی چه کاری می‌توانیم انجام دهیم تا جهان را به مکانی آرام‌تر تبدیل کنیم.

1 17

سنت‌های روز

روز جهانی صلح توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تقویت معیارهای صلح تعیین شده است. این روز به رعایت ۲۴ ساعت آتش بس و عدم خشونت اختصاص دارد.

روز جهانی صلح توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تقویت معیارهای صلح تعیین شده است. این روز به رعایت ۲۴ ساعت آتش بس و عدم خشونت اختصاص دارد.

امروزه ترویج صلح و نگرش باز برای پذیرش در سراسر جنسیت، نژاد و قلمرو مهمتر از همیشه است. افراد و سازمان‌ها در سرتاسر جهان در فعالیت‌ها شرکت می‌کنند و رویدادهایی را میزبانی می‌کنند که بر اساس یک موضوع مشخص برای سال است. فعالیت‌ها از رویدادهای خصوصی گرفته تا مراسم عمومی، جشنواره‌ها و کنسرت‌ها که پیام صلح را به مخاطبان زیادی می‌فرستند، متفاوت است.

مؤسسات آموزشی نیز رهبری را بر عهده دارند و نمایشگاه‌های هنری و درس‌هایی را برای دانش‌آموزان ترتیب می‌دهند تا در مورد چگونگی جشن گرفتن صلح در فرهنگ‌های مختلف بحث کنند و درباره درگیری‌ها و جنگ‌ها در تاریخ بیاموزند تا اشتباهات تکرار نشود. در سطح فردی، مردم در فعالیت‌هایی مانند کاشت درخت یا آزاد کردن حیوانات در قفس شرکت می‌کنند، زیرا هر اقدام کوچکی به انتشار پیام صلح و عشق کمک می‌کند.

2 14

۵ عاملی که فرهنگ صلح را ترویج می‌کند

به دنبال درک کردن باشید

در سراسر جهان، ما بیشتر شبیه هم هستیم تا متفاوت. به دنبال زمینه‌های مشترک باشید، تفاوت‌هایی را که در میان افرادی که با آنها ملاقات می‌کنید و فرهنگ‌هایی که متفاوت از فرهنگ خودتان تجربه می‌کنید، درک کنید و برای آنها ارزش قائل شوید.

ارتقای ثبات اقتصادی و اجتماعی

از بین بردن فقر، ناامنی غذایی و بی عدالتی اجتماعی منجر به تقویت فرهنگ صلح می‌شود زیرا علل رایج ناآرامی و خشونت را از بین می‌برد.

همه حقوق بشر را رعایت کنید

در هسته روابط مسالمت آمیز این باور وجود دارد که همه انسان‌ها ارزشمند هستند هیچ گروهی بهتر از گروه دیگر نیست. ببینید چگونه می‌توانید به این درک در حوزه نفوذ خود کمک کنید.

از برابری دفاع کنید

حمایت از پیشرفت زنان در جامعه از طریق ابتکارات سیاسی و اقتصادی؛ فعالانه با خشونت علیه زنان و دختران در جامعه خود مخالفت کنید و از بین بردن تبعیض در محل کار را ترویج کنید.

اصول دموکراتیک را انتخاب کنید

مشارکت دموکراتیک همه مردم جامعه خود را تشویق کنید تا هر صدایی در تصمیم‌گیری مدنی شنیده شود و فساد در رهبری سیاسی و عملیات از بین برود.

موضوع ۲۰۲۲: به نژادپرستی پایان دهید. صلح را ایجاد کنید.

اما دستیابی به صلح واقعی بسیار فراتر از زمین گذاشتن سلاح است. این امر مستلزم ساخت جوامعی است که در آن همه اعضا احساس کنند می‌توانند شکوفا شوند. این شامل ایجاد جهانی است که در آن با مردم، صرف نظر از نژادشان، به طور مساوی رفتار شود.

همانطور که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل گفت:

نژادپرستی همچنان در هر جامعه‌ای نهادها، ساختارهای اجتماعی و زندگی روزمره را مسموم می‌کند. همچنان محرک نابرابری مداوم است و همچنان مردم را از حقوق اساسی انسانی‌شان محروم می کند. جوامع را بی‌ثبات می‌کند، دموکراسی‌ها را تضعیف می‌کند، مشروعیت دولت‌ها را از بین می‌برد، و… پیوند بین نژادپرستی و نابرابری جنسیتی غیرقابل انکار است.»

گفت‌وگو