دوره طرح ایمنی و بهداشت shs

دوره آموزشی طرح ایمنی و بهداشت (SHS) منتشر شد

دوره آموزشی طرح ایمنی و بهداشت (SHS) با تدریس  امید عزیزیان سروش در کارزیلا منتشر شد.

امید عزیزیان سروش، کارشناسی ارشد مهندسی صنایع گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری و مدیرعامل شرکت بهبود گستر کیمیا، مدرس و مشاور و ممیز سیستم‌های مدیریتی و سابقه ۱۵ ساله در حوزه‌های درمانی در این دوره آموزشی دلایل استقرار و نحوه اجرای طرح ایمنی و بهداشت (SHS) را در سازمان‌ها و نهادهای دولتی و خصوصی شرح می‌دهد.

سازمان‌ها به طور معمول در تعیین پروتکل‌ها جهت کنترل شیوع ویروس کووید-۱۹ در شرایط پاندمی غنی هستند، اما در اجرا، کنترل نحوه اجرا و بررسی اثربخشی پروتکل‌ها ضعیف عمل می‌کنند. بهترین روش استفاده از یک رویکرد سیستمی است، با استفاده از این رویکرد سیستمی با استفاده از چرخه PDCA می‌توان با یک برنامه‌ریزی درست، اقدام به تعیین راهکارهای کنترلی، اجرای راهکارها، بررسی نحوه اجرای راهکارها و در نهایت تعریف اقدامات جدید جهت، بهبود عملکرد سازمان برای کنترل شیوع ویروس نمود. 

معرفی دوره طرح ایمنی و بهداشت (SHS)

طرح ایمنی و بهداشت SHS (Safety and Hygiene Scheme):2020 با ایجاد یک سیستم ایمن، شیوع ویروس‌های همه‌گیر ( از جمله کووید-۱۹) در سازمان‌ها را قابل کنترل می‌کند و ریسک ابتلا را کاهش می‌دهد.

عزیزیان به طور خلاصه دلایل لزوم استقرار این طرح را مسئولیت اجتماعی، جلوگیری از ضرر و زیان مالی سازمان‌ها به دلیل محدودیت‌های به وجود آمده، قوانین سخت‌گیرانه بر ضد کارفرما (ماده ۵۸ قانون کار در زمینه لزوم ایمن‌سازی محیط کارترس و نگرانی ذی‌نفعان سازمان (مشتریان، پرسنل، کارفرما و سایر افراد و سازمان‌های در ارتباط) برمی‌شمارد.

به گفته عزیزیان سروش، از پرخطرترین شغل‌هایی که در حال حاضر افراد در شرایط کرونایی مشغول به کارند، دندانپزشکی است. یکی از مواردی که این طرح در آن اجرایی شده دانشکده دندانپزشکی همدان بوده که به نقل از رییس این دانشکده، عنوان ایمن‌ترین دانشکده بین دانشکده‌های دندانپزشکی کشور را با کمترین میزان ابتلا به کرونا از آن خود کرده است. این در حالی است که این دانشکده از خرداد با رعایت پروتکل‌ها آغاز به کار کرده است.

اگرچه الزام قانونی به طور مشخص برای اجرای این طرح وجود ندارد، اما با توجه به ماده ۵۸ قانون کار در لزوم ایمن‌سازی محیط کار اجرای دقیق پروتکل‌ها با شیوه موثر از وظایف کارفرماهاست. با توجه به تحقیقات نیز یکی از بهترین و موثرترین روش‌های ایمن‌سازی محیط کار در شرایط کرونایی اجرای طرح SHS است.

عزیزیان با تاکید بر لزوم سیستمی بودن اجرا و نظارت پروتکل‌ها و نقش تمامی افراد از کارفرما تا ارباب رجوع بر اثربخشی آن‌ها، به این نکته اشاره می‌کند که اگرچه پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا به تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌ها ابلاغ شده اما هیچ گونه سیستم نظارتی برای اجرای موثر آن‌ها تعیین نشده است. به طور مثال برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بسیاری از مراکز اقدام به کشیدن علامت ضربدر روی برخی صندلی‌های خود کرده‌اند تا به گونه‌ای سعی در اجرای فاصله‌گذاری کنند، اما در عمل این شیوه موثر نبوده و بسیاری به آن بی‌توجه بودند. به همین علت اجرای پروتکل‌ها نیاز به شیوه‌هایی موثرتر و جدی‌تر دارد.

وی در پایان با بیان این که تاکنون استقبال سازمان‌های خصوصی نسبت به سازمان‌ها و نهادهای دولتی از این طرح بیشتر بوده، آموزش و یادگیری و سپس اجرای این طرح را امری ضروری و حیاتی برای تمامی کارفرمایان دانست.

امید است با شرکت در این دوره و اجرایی کردن آن به حفظ سلامت خود، کارکنان مجموعه‌تان و جامعه کمک کنید.

مقالات مرتبط

چرا اهمال کاری می‌کنیم؟

اهمال کاری و به تعویق انداختن کارها، امری است که بسیاری از افراد با آن درگیرند و آن را ناشی از تنبلی خود می‌دانند، اما باید بدانید اهمال کاری به تنبلی یا مدیریت نامناسب زمان ارتباطی ندارد و تعللی است که بیشتر مربوط به خلق و خو و احساسات منفی است. اما راه‌هایی برای رهایی از آن نیز وجود دارد.

گفت‌وگو