درونگرا-برونگرا-درون‌گرا-برون‌‌گرا

چگونه نیازهای متفاوت درون‌گراها و برون‌گراها را در محیط کار مدیریت کنیم؟

هر عضو در محل کار با نیازها، خواسته‌ها و انگیزه‌های خاص خود منحصر به فرد است. هیچ مدیری نمی‌تواند با هر خصیصه فردی سازگار شود، اما دسته‌بندی‌های کلی شخصیتی وجود دارد که رهبری فردی را آسان می‌کند: برون‌گراها و درون‌گراها.

تفاوت بین برو‌ن‌گراها و درون‌گراها نحوه برخورد شما با یک کارمند، مشاغلی که در آن‌ها برتر هستند و مواردی که باعث می‌شود آن‌ها در محل کار احساس راحتی داشته باشند را تغییر می‌دهد. در ادامه درمورد آنچه شخصیت‌های برون‌گرا و درون‌گرایانه را از هم متمایز می‌کند، نکاتی برای کار با هر نوع و راهکارهای اصلی برای تسهیل به کارگیری پتانسیل کل کارکنان شما بحث خواهیم کرد.


تعریف برون‌گرا و درون‌گرا

می‌توان به آسانی هر دو نوع شخصیت را با تعریف‌های کلی و مبهمی مانند برون‌گراهای پر سر و صدا، صمیمی، اما کمتر متفکر و درون‌گرایان ساکت، ضد اجتماعی اما بصیر انداخت. اما این تعاریف تفاوت موضوع را در بر نمی‌گیرد. درون‌گرایانی هستند که از معاشرت لذت می‌برند، برون‌گرایانی که جزئیات دقیق‌تر را می‌فهمند و افرادی که در این بین جای می‌گیرند.

آنچه در نهایت تفاوت بین افراد دارای گرایش برون‌گرایانه و درون‌گرایانه را تعریف می‌کند، رابطه آن‌ها با افراد است. افراد برون‌گرا از طریق ارتباطات اجتماعی شارژ شده و انرژی می‌گیرند، در حالی که برای افراد درون‌گرا این ارتباطات انرژی‌بر است.
این واکنش به موقعیت‌های اجتماعی توانایی‌های برون‌گراها یا درون‌گراها را تعریف یا محدود نمی‌کند، اما بر ترتیب کار، وظایف و کانال‌های ارتباطی ترجیحی آن‌ها تأثیر می‌گذارد. به عنوان یک مدیر، درک این تفاوت‌ها به شما امکان می‌دهد تا هر کارمندی را بر اساس تیپ شخصیتیش در نظر گرفته و از تمام پتانسیل آن‌ها استفاده کنید.

اگر روی درون‌گرا یا برون‌گرا بودن یا تیپ شخصیتی خود در پی اطلاعات دقیق‌تر هستید با صرف ۴ دقیقه وقت از این‌جا تست MBTI را بزنید و تفسیر ویدیویی آن‌را به صورت رایگان مشاهده کنید. این تست و دانستن تفسیر آن لذت‌بخش و آموزنده است و حتمن آن‌را به دوستان و خانواده خود نیز توصیه خواهید کرد.


۶ نیاز واقعی اداری افراد درون‌گرا و برون‌گرا

آنچه که موجب راحتی یک کارمند بوده و آنچه به راحتی در دسترس اوست، در میزان علاقه‌مندی یا بیزاری او از محل کارش تاثیرگذار است. این، به نوبه خود می‌تواند بر تلاش و انگیزه‌ای که مدیران می‌توانند به کارمندان خود بدهند، تاثیر داشته باشد. اگر به یک فرد درون‌گرا هرگز فرصتی برای داشتن مکالمه‌ای ساکت و آرام برای بیان ایده‌های عالیش داده نشود، ممکن است هرگز قادر به استفاده از پتانسیل‌های خود در ایده پردازی نباشد. به همین ترتیب، اگر یک فرد برون‌گرا محدود به یک اتاق و دفتر کوچک شود، هرگز نمی‌تواند انرژی کامل خود را در کار بروز دهد. این نیازها را به خاطر بسپارید تا استراتژی‌هایی کارآمد در محیط کار ایجاد کنید که نیازهای شخصیت‌های متفاوت را برآورده می‌کند.


طراحی و دکوراسیون دفتر افراد

درون‌گرا: فضاها و مکان‌های خصوصی برای داشتن خلوت به آن‌ها فرصت می‌دهد تا دوباره انرژی بگیرند. این افراد در حالت ایده آل باید به دور از هر تلفنی باشند که مجبور به پاسخگویی آن باشند.

برون‌گراها: طراحی‌های دفتری باز تعامل و توجه لازم را برای این کارمندان فراهم می‌کند تا در طول روز انرژی‌ گرفته و بهره‌وری لازم را داشته باشند.


ارتباط با مدیریت افراد

درون‌گرا: روش‌های تک نفره یا دیجیتالی صمیمیت و سکوت لازم را برای این کارمندان برای راحتی، مشارکت و شنواییشان فراهم می‌کند.

برون‌گراها: این نوع افراد معمولاً از توجه و فضای مشارکتی جلسات بزرگ‌تری که می‌توانند در آن ایده‌های خود را مطرح کنند، استقبال کنند.


تعامل با همکاران افراد

درون‌گرا:افراد درون‌گرا معمولاً ارتباطات نزدیک و صمیمی را به جای دوستان بسیار زیاد نه چندان صمیمی با گفت‌وگوهای متعدد بی‌هدف ترجیح می‌دهند.

برون‌گراها: برون‌گراها اغلب به داشتن دوستان زیاد تمایل دارند، اگرچه دوستان آن‌ها احتمالاً گروه‌های بسیار نزدیک به هم نیستند.


مراسم‌ها و رویدادهای اداری افراد

درون‌گرا: هر کسی دوست دارد در روز تولدش از او یاد شود، اما بیشتر افراد درون‌گرا ترجیح می‌دهند قرار گرفتن در کانون توجهات، آوازهای گروهی، آرزو و تشویق‌های بلند و مراسم‌های این چنینی را از خود دور نگه دارند.

برون‌گراها: برای این کارمندان، هر چه هیجان و انرژی بیشتری داشته باشید، جذاب‌تر است.

یادگیری و تصمیم‌گیری

درون‌گراها: گوش دادن و درونی‌سازی نحوه ترجیحی افراد درون‌گرا برای پردازش اطلاعات جدید محسوب می‌شود. آن‌ها پس از تأمل و تفکر، تصمیم فکر شده‌ای می‌گیرند.

برون‌گراها: صحبت کردن در مورد یا از طریق اطلاعات به آن‌ها کمک می‌کند تا ورودی جدید و یادگیری داشته باشند. حتی اگر مطالب جدید را به صورت نصفه و نیمه درک و تحلیل کنند، از همان برای تصمیم‌گیری سریع استفاده می‌کنند.


تمرکز و تغییر

درون‌گراها: تغییرات باید آرام آرام یا حداقل با کمی هشدار اتفاق بیفتد تا افراد درون‌گرا با آن احساس راحتی کنند، اما پس از سازگاری، تمرکز تمام نشدنی بر وظایف خود را نشان می‌دهند.

برون‌گراها: تغییر به طور طبیعی برای این کارمندان رخ می‌دهد و آن‌ها به سادگی با روند آن پیش می‌روند، اما اگر جریان و روندی وجود نداشته باشد، می‌توانند به راحتی دچار حواس پرت شوند.


استراتژی‌های برتر برای مدیریت افراد درون‌گرا و برون‌گرا

یک تیم برای داشتن بیشترین بهره‌وری باید از هر دو بازوی اعضای درون‌گرا و برون‌گرا استفاده کند.

در صورت ترکیب این دو گروه، هرکدام می‌توانند کاری را انجام دهند که دیگری نمی‌تواند. در جایی که برون‌گراها به جزئیات توجه نمی‌کنند، افراد درون‌گرا برتری دارند و جایی که درون‌گراها از ارائه‌های بزرگ اجتناب می‌کنند، برون‌گراها بهتر عمل می‌کنند. از این نکات برای درک و ترکیب نقاط قوت کارمند خود استفاده کنید و با ارائه شرایط مناسب کار، فرصت‌های مشارکت در محل کار خود را به سرعت افزایش دهید.  


نکات مدیریتی برای درون‌گراها

-اطلاع قبلی دهید:

افراد درون‌گرا برای سازگاری به زمان بیشتری احتیاج دارند، بنابراین فقط دادن یک ایمیل ساده یا گپ زدن در مورد جلسات آینده، نیازهای شغلی یا پروژه‌ها می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا کارها را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. این شامل در زدن یا هماهنگی قبلی از ورود به دفتر کار آن‌ها نیز می‌شود، در این صورت آن‌ها می‌توانند انتظار بازدید شما را داشته باشند و کار خود را متناسب با آن تنظیم کنند.


-ارتباطات را به روش‌های شخصی‌تری امتحان کنید:

استفاده از روش‌های دیجیتالی یا روشی خصوصی به این کارمندان امکان می‌دهد تا افکار خود را جمع آوری کرده و از این طریق بیشتر احساس راحتی را داشته باشند که به احتمال زیاد در جلسات گروهی بزرگ ندارند.

-آن‌ها را وادار به عجله نکنید:

درون‌گرایان برای پردازش اطلاعات به زمان نیاز دارند. انتظار بازخورد فوری در مورد پروژه‌ها یا وظایف را نداشته باشید، اما در عوض به آن‌ها فرصت دهید تا افکار خود را جمع‌ آوری کرده و به روش خودشان پاسخ دهند، حتی اگر این روش‌ها شامل روش‌های غیرمرسوم‌تری مانند ایمیل زدن باشد.


نکات مدیریتی برای برون‌گراها

-بگذارید بدرخشند: برون‌گراها می‌توانند بسیار برون‌ریز  باشند، شاید تا حدی که برخی را اذیت کند. به جای این که آن‌ها را پس بزنید، این ویژگی‌شان را به سمت وظایف و محیط‌‌هایی هدایت کنید که از این نقاط قوت استفاده کرده و به آن‌ها اجازه دهید از مهارت‌های طبیعی خود استفاده و رشد کنند.-بحث کنید و بپرسید: صحبت کردن شیوه‌ای است که می‌تواند ایده‌های این کارمندان را بروز دهد. این بدان معناست که یک پیشنهاد گفتاری ممکن است برای افراد برون‌گرا پیشنهاد نهایی نباشد. از آن‌ها سوال کنید و در افکارشان با آن‌ها درگیر شوید تا به آن‌ها در پیشرفت بیشتر و به شرکت در استفاده از ایده‌های جدیدشان کمک کنید.-در صورت لزوم مداخله کنید: دادن زمینه برای گفت‌وگو و اظهار نظر به برون‌گرایان خوب است و به آن‌ها اجازه می‌دهد با ابراز ایده‌های خود کار کنند و از طریق تعاملات اجتماعی انرژی بگیرند، اما اطمینان حاصل کنید که در صورت لزوم همچنان می‌توانید مودبانه مکالماتشان را کنترل و در آن‌ها مداخله کنید.


نکات کلیدی

-افرادی که تمایلات برون‌گرایانه دارند با تعاملات اجتماعی انرژی می‌گیرند، در حالی که کارمندان با تمایلات درون‌گرایانه در ارتباط با افراد خسته می‌شوند.
-هر شخصیتی نقاط قوت خود را دارد، به این معنی که مدیران می‌توانند درون‌گراها و برون‌گراها را در یک پروژه ترکیب کنند و هر یک از این گروه‌ها نقاط ضعف گروه دیگر را پوشش دهند.
-همه مثل هم کار نمی‌کنند. درک ویژگی‌های شخصیتی کارمندان‌تان و تهیه شرایط جداگانه مورد نیازشان بهره‌وری حداکثری تیم شما را به همراه دارد.
-درون‌گراها و برون‌گراها اطلاعات را به شیوه‌های متفاوت پردازش کرده و به روش‌های مختلف ارتباط برقرار می‌کنند. هر دو ایده‌هایی عالی دارند اما برای نشان دادن برتری خود به گزینه‌های ارتباطی مناسب نیاز دارند.

از اینجا با: پیوستن به کارزیلا از مزایای مختلف آموزشی، استخدامی، حرفه‌ای و توسعه کسب و کار خود بهره‌مند شوید.

مقالات مرتبط

آموزش آنلاین-الکترونیکی- در دوران شیوع کرونا

همه­‌گیری بیماری کووید-۱۹ مردم جهان را مجبور کرده تا در همه جا از کلاس‌­های مجازی استفاده کنند. چنین بحرانی در حالی بی‌­سابقه به نظر می‌­رسد که پیش از نیز این آموزش آنلاین در شرایطی مانند بعد از زلزله و برای حفظ تداوم آموزش و یادگیری مورد استفاده قرار می­‌گرفته است.

۸ نکته برای سنجش اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان

در جایگاه مدیر کسب‌وکار یا کسی‌ که در حوزه منابع انسانی مسئولیت دارد، اثربخشی آموزش آنلاین کارکنان اولویت و اهمیت زیادی دارد. چون آموزش کارکنان به بخش جدایی‌ناپذیر از توسعه سرمایه‌انسانی تبدیل شده و هزینه‌های زیادی برای آن صرف می‌شود.

گفت‌وگو